BMW i3 elektrikli otomobilin menzili artıyor

bmw i3Elektrikli otomobil BMW i3, 2017 ile birlikte daha uzun bir menzile sahip olacak. Otomobilin yeni modellerinde bulunacak bataryanın kapasitesinin yüzde 50 oranında artırılmasıyla birlikte aracın menzili 129 kilometreden 184 kilometreye çıkacak. Daha yoğun lityum iyon bataryalar sayesinde batarya paketinin boyutunda herhangi bir değişiklik yapmadan kapasite, 22 kWh’den 33 kWh’ye yükselebilecek.

650 cc iki silindirli benzinli motorla bataryasını uzun yolculuklar süresince şarj edebilen Range Extender modelindeki yakıt tankı da biraz daha büyüyecek ve kapasitesi 7.1 litreden 9 litreye çıkacak. BMW, 2017 model i3’ün Range Extender versiyonunun tam dolu bir şarjla kaç kilometre yol gidebileceği konusunda şimdilik bir açıklama yapmadı. Otomobilin bir önceki versiyonu, tam dolu bir şarj ve yakıt tankıyla 240 kilometre yol gidebiliyor.

Daha hızlı şarj desteği sayesinde otomobilin bataryası ikinci seviye bir şarj ünitesinde 4,5 saatte doldurulabiliyor. Eski modelde bu süre 3,5 saat olsa da, pil kapasitesindeki yüzde 50 artış da göz önüne alınınca kWh tabanında hızın arttığı görülüyor. 50kW DC hızlı şarj teknolojisi ise i3’ün 40 dakikada yüzde 80 şarj doluluk oranınına ulaşmasını sağlıyor. Eski versiyonda bu süre 65 dakikaydı.

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın