Ulaşım

BMW hız tümseklerini elektrikli otomobiller için enerji kaynağına dönüştürmeyi hedefliyor

bmw

BMW’den gelen yeni bir patent, bizim yollarımızda da sıklıkla gördüğümüz hız tümseklerini kullanarak enerji üretmeyi amaçlayan bir sistemin çerçevelerini çiziyor. Otomobil haber sitesi CarBuzz‘ın Alman ulusal patent ofisinden edindiği bir dokümana göre, söz konusu patent kapsamındaki teknoloji geliştirilip üretime alındığında, bir otomobilin yoldaki tümseklerden üretilen elektriği toplamasını sağlayacak yeni bir süspansiyon tasarımına sahip olması sağlanacak.

Söz konusu patent, bir elektrikli aracın aküsünü sürekli hız tümseklerinin veya bozuk satıhın bulunduğu yollarda daha verimli biçimde kullanma imkanı verebilir. Patent belgesine göre; normalde, bir tekerlek bir tümseğe çarptığında veya yoldaki bir virajda yukarı ve aşağı hareket eden bir arabanın süspansiyonundan gelen enerji, ısı enerjisi olarak etkili bir şekilde boşa harcanır. Ancak patentte önerilen kurulum, bu işlem sırasında enerjiyi yakalamak için hareket eden süspansiyonda küçük bir jeneratör, volan ve debriyaj içeriyor.

Bir çarpmaya tepki olarak bir arabanın tekerleği yukarı doğru hareket ettikten sonra jeneratör devreye girer ve ortaya çıkan enerji EV pilini veya geleneksel bir 12 V otomotiv pilini şarj etmek için kullanılır. CarBuzz bu sistemin, BMW i7 gibi geleceğin elektrikli amiral gemisi modelinde kullanılabileceğini tahmin ediyor. Bu tür bir özellik, böyle büyük, kompleks ve pahalı bir otomobile yakışacaktır.

bmw

BMW’nin patenti, giderek daha sıkı yakıt ekonomisi ve emisyon kuralları ile karşı karşıya kalan ve aynı zamanda elektrikli otomobil menzilini artıran otomobil üreticilerinin araçlarını daha verimli hale getirmek için mümkün olan her yolu nasıl araştırdıklarının güçlü bir örneğidir. BMW, Mini ve Rolls-Royce, yakıt ekonomisini en üst düzeye çıkarmak için otomatik şanzımanların en uygun zamanlarda vites değiştirebilmesi için önünüzdeki yolu haritalamak için yıllardır GPS verilerini kullandı. Ve birçok modern elektrikli otomobil, sürücülerin bir yolculukta elektrik menzillerinin nasıl görüneceğini planlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış karmaşık rota haritaları kullanıyor.

Tabii ki, BMW’nin patentinin uygulanması durumunda, bunun zorlu yolların düzgün yollardan daha fazla elektrik enerjisi üreteceği anlamına gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Ancak işe giderken karşınıza birçok hız tümseği veya kasis çıkarsa, bunların üstünden geçmek eskisine göre daha keyifli olabilir. Ne de olsa, bu şekilde elektrikli otomobilinizi ekstra şarj etmiş olacaksınız.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER