Bentley elektrik dönüşümünün yol haritasını açıkladı

Lüks otomobil üreticisi Bentley, 2026’dan itibaren tüm araç portföyünü hibrit veya tamamen elektrikli modellerden oluşturacak. Uçtan uca karbon salınımının sıfırlandığı bir yapıya dönüşmeyi amaçlayan şirket, bu hedefe ulaşmak amacıyla önümüzdeki yıllarda atacağı adımlardan bazılarını açıkladı.

Bentley’in mevcut otomobillerinin tamamının hibrit modelleri 2023 itibarıyla duyurulmuş olacak. İlk tamamen elektrikli model içinse 2025’i beklemek gerekecek. Şirket, 2026 itibarıyla sadece hibrit ve elektrikli araçlar satacak. 2030’dan itibaren Bentley’in katalogu tamamen elektrikli otomobillerden oluşacak.

Bentley’in elektrik dönüşümü için açıkladığı zaman çizelgesi, diğer şirketlerin açıkladığı takvimlerle benzerlik gösteriyor. Bentley’in çatı şirketi Volkswagen de 2026 itibarıyla yakıtla çalışan otomobil üretmeyi bırakacağını duyurmuştu. Şirket bu tarih gelene kadar kendi elektrikli otomobil bataryalarını ve şarj istasyonlarını da inşa edecek.

Bentley’in ilk hibrit modeli Bentayga geçtiğimiz yıl gözler önüne çıkmıştı. Bu otomobil tam şarjla 29 kilometre boyunca sıfır emisyonla yol katedebiliyor. Autocar’ın haberine göre, şirket ilk tam elektrikli otomobili üzerinde çalışmaya da başlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ford F-150 Lightning için kesenin ağzını açıyor

Bentley bir taraftan da tüm operasyonlarında karbon salınımını sıfırlamayı amaçlıyor. Tedarikilerinin sürdürülebilirlik kriterlerini doğrulayacak olan şirket, 2025 itibarıyla da fabrikasındaki karbon salınımı etkisini minimuma indirmeyi hedefliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...