iPhone’larda USB-C girişi 2024 itibarıyla zorunlu olacak

Avrupa Birliği USB-C girişini birlik sınırları içinde satılacak tüm telefonlarda zorunlu kılacak yasa tasarısı için geçtiğimiz haziranda uzlaşmaya varmıştı. Söz konusu tasarı, sonunda Avrupa Parlementosu tarafından onaylanarak yasalaştı.

Avrupa Birliği bu yasayla elektronik atık miktarını azaltmayı hedefliyor. İnsanların yeni bir telefon aldıklarında eski telefonlarının şarj kablolarını ve adaptörlerini atması, elektronik atık miktarının ciddi anlamda artmasına neden oluyor.

Avrupa Birliği yöneticileri uzun süredir bunun çözümünün ortak bir şarj girişini zorunlu kılmaktan geçtiğini savunuyordu. Bu konu gündeme geldiğinde yaygın çözüm micro USB idi. Ancak aradan geçen zamanda USB-C Android cihaz pazarının büyük kısmında standart çözüme dönüştü. Buna ek olarak, Atlas Okyanusu’nun diğer kıyısından yani ABD’den de Avrupa Birliği’nin bu konudaki çabasına destek geldi.

Bu kararın en çok etkileyeceği şirketin Apple olacağını tahmin etmek pek zor değil. İlk başta Cupertino merkezli şirketten bu öneriye itiraz niteliğinde açıklamalar gelse de, bir süre sonra geçiş sürecini başlattığı düşünülen bazı adımlar da atıldı.

Apple USB-C’yi benimsemeye 2015’te 12 inçlik MacBook ile başlamış, daha sonra 2016’da MacBook Pro’da da USB-C’ye yer vermişti. Şirket MagSafe, HDMI ve SD kart girişlerini geçtiğimiz yıl tekrar MacBook’lara ekleyerek bir tür geri adım atmıştı. Apple 2018’de 11 ve 12.9 inç iPad Pro’larda da Lightning girişinin yerine USB-C’ye geçiş yapmıştı.

MacBook ve iPad’lerde USB-C’yi uzun süre önce benimseyen Apple’ın iPhone konusunda şimdiye kadar hiçbir adım atmaması, şirketin “portsuz” bir iPhone geliştirene kadar Lightning portundan vazgeçmeyeceğini düşündürmüştü. Ancak bu yıl çıkan bazı haberlerde Apple’ın iPhone 15 ile birlikte USB-C’ye geçiş yapabileceği belirtilmişti.

Avrupa Birliği USB-C yasası 2026’dan itibaren dizüstü bilgisayarları da kapsayacak

Avrupa Birliği’nin yasası, 2024 itibarıyla telefon ve tabletlerde USB-C girişi kullanılmasını zorunlu hâle getiriyor. Dolayısıyla Apple’ın iPhone 15’te Lightning girişini tercih edip iPhone 16’da USB-C’ye geçiş yapmasının önünde de yasal bir engel bulunmuyor.

Avrupa Birliği USB-C yasası 2026 itibarıyla dizüstü bilgisayarları da kapsamı altına alacak. Apple’ın bu değişikliğe şimdiden hazır olduğunu söylemek gerekiyor. MacBook’lar MagSafe’in yanı sıra USB-C girişi üzerinden de şarj edilebiliyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun