Avrupa Birliği’nden Volkswagen ve BMW’ye ceza

Avrupalı otomobil üreticilerinin başı yeni bir dizel emisyon skandalıyla dertte. Ancak bunun Volkswagen’in başını ağrıtan ve şirkete çok para kaybettiren skandaldan farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Avrupa Birliği, BMW ve Volkswagen’e dizel motorların nitrojen oksit salınımlarını azaltan limitli bir teknolojiye göz yumdukları iddiasıyla 875 milyon avro ceza kesti.

BMW ve Volkswagen, itirafçı konumundaki Daimler ile birlikte 2009 ile 2014 arası dönemde emisyon azaltıcı AdBlue teknolojisi için rekabete girmeme konusunda anlaşmakla suçlanıyor.

Avrupa Birliği üç şirketin AdBlue tank büyüklükleri, menzilleri ve ortalama tüketimleri konusunda anlaşmaya vardığını ve birbirleriyle “hassas” teknik detayları paylaştığını iddia etmişti. Bu anlaşmanın rekabeti engellediği ve üç şirketin AdBlue teknolojisinin gerçek potansiyelini fark etmesinin önüne geçtiği belirtilmişti. Üç şirketin dizel çıkışını AB gereksinimlerinin ötesine geçecek şekilde düşürebileceği hâlde bunu seçmediği söyleniyor.

Her üç şirket de dava için Avrupa Birliği’yle uzlaşmayı seçmişti. Daimler eğer itirafçı olmasaydı 727 milyon avroluk bir cezayla karşı karşıya kalacaktı. Volkswagen de iş birliği seviyesi sayesinde Avrupa Birliği’nden müsamaha görmüştü.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun