Apple WWDC 2021’de homeOS işletim sistemini mi duyuracak?

Apple 7 Haziran’da başlayacak Dünya Geliştiriciler Konferansı, diğer bir deyişle WWDC 2021 etkinliğinde yeni bir işletim sistemi duyurabilir.

Şirket, çarşamba günü Apple Music üzerinde çalışacak kıdemli iOS mühendisi pozisyonu için bir iş ilanı yayımladı. Javier Lacort tarafından dikkat çekilen bu iş ilanının iki yerinde henüz duyurusu yapılmamış homeOS işletim sisteminin bahsi geçiyordu. Apple daha sonra homeOS bahsini ilandan kaldırdı ve HomePod ile değiştirdi.

İşte iş ilanındaki ibarenin Türkçeleştirilmiş hâli aşağıda yer alıyor:

“Apple genelinde sistem mühendisleriyle çalışacak, iOS, watchOS, tvOS ve homeOS’un iç işleyişini öğrenecek ve performans için kodunuzu yalnızca Apple’ın yapabileceği şekilde optimize edeceksiniz. Gelin ekibimize katılın ve dünya çapındaki müzik aşıkları için gerçek bir fark yaratın.”

“Apple Music‌ Frameworks ekibi, iOS, watchOS ve homeOS gibi tüm mobil platformlarımızda sistemle tümleşik ‘Apple Music’ deneyimini sağlayan teknoloji katmanlarına sahiptir.”

Bu metinden çıkarılacak farklı anlamlar var. İlk olarak, Apple’ın akıllı ev cihazları için yeni bir işletim sistemi olarak WWDC 2021’de homeOS’u duyurması mümkündür. Ancak, 9to5Mac’in belirttiği gibi, Apple’ın akıllı hoparlörleri HomePod ve HomePod mini’nin her ikisi de, Apple TV’yi çalıştıran tvOS’un bir tür versiyonunu çalıştırıyor. Belki de bu hoparlörlere özel bir işletim sistemi tasarlanıyordur.

Apple’ın geliştirici konferansı önümüzdeki hafta başlıyor. iOS 15 ve macOS 12 dahil olmak üzere şirketin tüm işletim sistemlerinde yeni sürümlerinin ön gösterimlerini yapması bekleniyor. Bu ön gösterimlerin arasında bir de yeni bir homeOS işletim sistemi duyurusu görmek çok şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...