Apple Safari’yi Spectre’ye karşı koruyacak yamalar yayınladı

google news abone ol

Apple Safari'yi Spectre'ye karşı koruyacak yamalar yayınladı

Apple Safari ve WebKit’i Spectre saldırısından korumak amacıyla üç yeni güvenlik güncellemesi çıkardı. Bu üç güncelleme ile birlikte iOS, macOS ve Safari‘nin kendisinde birtakım değişiklikler yapılıyor. Ancak her bir durumda amaç, Safari’yi ve onun temelindeki tarayıcı motorunu yeni ortaya çıkan Spectre açığına karşı korumak olarak belirtiliyor.

Apple, güncellemelerin açıklama bölümünde güncellemelerin amacının Spectre saldırılarına karşı korumak olduğunu belirtse de, güncellemelere ait daha fazla detay da bulunuyor. Aralarında Google’dan Jann Horn’un da bulunduğu, hatayı keşfeden araştırmacılara da açıklamalar bölümünde teşekkür ediliyor.

Bu güncelleme dizisi, geçtiğimiz hafta içinde iOS ve macOS cihazlarının söz konusu açıklardan etkilendiğini kabul eden Apple’dan gelen ikinci tur güncellemeler geliyor. iOS (11.2), macOS (10.13.2) ve tvOS (11.2) için Meltdown odaklı yamalar daha önce yayınlanmıştı. Yamalarda özellikle internet tarayıcılarına odaklanılıyor, daha önce de Chrome ve Firefox’un en son versiyonları için yamalar çıkmıştı.

Apple, geçtiğimiz perşembe günü yayınladığı açıklamada, sorun çıkarabilecek uygulamaların çoğunlukla Mac veya iOS cihazlarına bilinmeyen kaynaklardan yüklenen zararlı uygulamaların olduğunu vurgulamıştı. Şirket, kullanıcılara yazılımlarını sadece App Store gibi güvenilir kaynaklardan indirmelerini tavsiye ediyor.

Meltdown açıkların içinde en acil ve en kolay yamalanabilir açık olarak nitelendiriliyor. Ancak diğer açıkların işlemci ve yazılım seviyesinde yamalara ihtiyacı bulunuyor. Apple’ın A serisi işlemcileri için ayrı bir yama çıkarıp çıkarmayacağı bilinmiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR