Apple Qualcomm’un lisans anlaşmalarının geçersiz olduğunu iddia etti

apple qualcommApple Qualcomm aleyhindeki iddialarında geri adım atacak gibi görünmüyor. İki şirket arasındaki gerginlik, Apple’ın geçtiğimiz ocak ayında Qualcomm’a açtığı dava ile başlamıştı. iPhone üreticisi, Qualcomm’un kendisine ödemesi gereken 1 milyar dolar telif ücretini ödemediğini iddia etmişti.

Bu dava adeta bir çığ başlatmış ve iki şirket tarafından karşılıklı açılan davaları, yine karşılıklı alınan ödeme dondurma kararları izlemişti. İki teknoloji devinin kavgası, arada kalan küçük ölçekli tedarikçileri de etkilemişti.

Apple’ın yeni iddiası, iki şirket arasında suların yakın zamanda durulmasının çok da kolay olmadığını gösteriyor. Cupertino merkezli şirket, Qualcomm’un gelir kalemlerinde önemli bir yer teşkil eden lisans anlaşmalarının geçersiz olduğunu öne sürdü.

Qualcomm’un iş yaptığı müşterilerine önce patent lisans anlaşması imzalattığı, ardından yonga sattığı iddia ediliyor. Bu da Qualcomm’un müşterilerinin hem yongaların bedelini ödediği hem de lisans anlaşması doğrultusunda yongaları taşıyan cihazların satışından Qualcomm’a pay verdiği anlamına geliyor.

Apple, Lexmark ve Qualcomm arasındaki bir davayı iddiasına destek olarak gösterdi. Söz konusu davada Qualcomm’un ya yonga satabileceği ya da lisans anlaşması imzalayabileceği hükmüne varılmıştı.

Apple Qualcomm tarafından üretim ortaklarına açılan davaların durdurulmasını istedi

Qualcomm, iki şirket arasındaki ödeme kavgası sırasında Apple için iPhone üreten şirketleri dava etmişti. Apple, mahkemeden aralarında Foxconn’un da bulunduğu dört şirket aleyhine açılan davaların durdurulmasını istedi. Cupertino merkezli şirket, kavganın sadece kendisi ve Qualcomm arasında kalması gerektiğini belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....