Apple patent ihlâli nedeniyle 308.5 milyon dolar ödeyecek

Apple patent ihlâli nedeniyle Personalized Media Communications (PMC) isimli şirkete 308.5 milyon dolar tazminat ödeyecek. ABD’nin Teksas eyaletinde görülen davada jüri, Apple’ın dijital hak yönetimiyle ilgili bir patenti ihlâl ettiğine karar verdi.

PMC, Apple’ı FairPlay ismini verdiği teknolojisini ihlâl ettiği iddiasıyla mahkemeye vermişti. Söz konusu teknoloji sayesinde iTunes, Apple Music ve App Store üzerinden şifrelenmiş içerik dağıtımı gerçekleştirilebiliyor.

Bir patent lisanslama şirketi olan PMC, 2015’te Apple’ı dava etmişti. Şirket teknoloji devinin kendisine ait yedi patenti ihlâl ettiğini öne sürmüştü. Apple bu davayı patent duruşmasında ve temyiz kurulunda savunmayı başarsa da, başka bir temyiz mahkemesi geçtiğimiz yıl mart ayında kararı bozmuş ve dava tekrar başlamıştı.

Apple’dan konuyla ilgili olarak Bloomberg’e gönderilen açıklamada, karara itiraz edileceği belirtildi. Yapılan açıklamada, PMC gibi üretim yapmayan şirketler tarafından açılan davaların inovasyonu baskıladığı ve uzun vadede kullanıcılara zarar verdiği ifade edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Nuance için kesenin ağzını açmaya hazırlanıyor

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...