Teknoloji

Apple M2 yenilenen MacBook Air ile birlikte 2022 yılında bekleniyor

apple m2 macbook air yeni

Apple’ın 2022’nin ilk yarısında, MacBook Air’in yeni bir versiyonuyla birlikte Apple M2 yongasını çıkarmayı planladığı söyleniyor. M2 yongası, MacBook Pro ve daha büyük bir iMac Pro gibi, ileri teknolojili Pro Mac cihazlar için ayrıldığı iddia edilen M1X yongasından farklı görünüyor

Tanınmış sızıntı kaynaklarından olan Dylandkt’e göre Apple, M2 yongasını yeniden tasarlanmış MacBook Air modelinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Tasarımı yenilenecek olan gelecek modeller, iMac serisinin sahip olduğu türde renklere benzer renkli tasarımlarla tüketicilerin karşısına çıkacak.

Diğer birçok kaynak, Dylan’ın MacBook Air’in renkleri hakkındaki tahminini tekrarlıyor. Örneğin, mayıs ayında bilgi paylaşan Jon Prosser, Apple’ın yakın zamanda yeni bir MacBook’un prototiplerini mavi de dahil olmak üzere çeşitli renk tonlarında test ettiğini iddia etmişti. Şirketin genel kullanıcı kitlesinin ilgisini çekecek renkler çıkaracağını söyleyerek MacBook Air’ın farklı renk seçeneklerine sahip olacağı tahmininde bulunmuştu.

Güvenilir bir kaynak olarak nitelendirilen Apple analisti Ming-Chi Kuo ise, Apple’ın büyük olasılıkla 2022’de mini LED ekranlı yeni bir MacBook Air piyasaya süreceğini açıklayarak Dylan’ın tahminini bir açıdan güçlendirdi. “2022’de, mevcut M1 sürümünden daha düşük fiyatlı, yenilenen bir tasarıma sahip yeni bir MacBook Air olacak.” dedi.

Ayrıca Dylan M2 çipinin, M1’in birkaç ay içinde görmeyi beklediğimiz bir versiyonu olan M1X çipinden farklı olduğunu belirterek, “M1X, M1 işlemcinin daha yüksek güç verimliliği, daha fazla CPU ve GPU çekirdeği barındıran bir uzantısıdır. M2, büyük olasılıkla A15’in üstüne inşa edildiği aynı temel üzerine inşa edilmiş yeni nesil bir çiptir.”

Bloomberg muhabiri Mark Gurman’ın Apple’ın gelecek planlarına ilişkin öngörüsü de Dylan’ın iddialarıyla örtüşüyor. Gurman, “Apple’ın gelecek yılın çipleri için ‌M2‌ adını ayırdığı ve bunun muhtemelen yeni bir ‌MacBook Air‌ ile piyasaya sürüleceğini iddia etti.”

Ne var ki, zamanlama için yapılan 2022 tahmini, yeniden tasarlanan MacBook Air’in yine yeniden tasarlanan MacBook Pro ile birlikte 2021 yılı bitmeden çıkabileceğine dair bazı tahmin ve sızıntılarla çelişiyor.

Dylan, doğru tahminler konusunda belirli bir geçmişe sahiptir. Kasım 2020’de iPad Pro’nun yeni modelinin M1 çipinden yararlanacağını duyurdu ve beş ay sonra aynı çipe sahip ürün piyasaya sürüldü. 2021’in başlarında, yeni iMac’in M1X yerine bir M1 çipine sahip olacağını iddia etmişti. Bu iddia da doğru çıktı, dolayısıyla onun son tahminine de inanmamız için gayet ikna edici nedenler mevcut.

İLGİLİ HABERLER