Apple M2 için üretim bu ay içinde başlayacak

Apple geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği etkinlikte tanıttığı yeni iPad Pro ve iMac modelleriyle M1 işlemcili cihaz portföyünü biraz daha genişletmişti. Şirketin takviminde sıradaki büyük etkinlik WWDC 2021 geliştirici konferansı olacak. Bu etkinlikte daha büyük ekranlı MacBook Pro modellerinin tanıtılması öngörülüyor. Nikkei’nin haberine göre, bu cihazlarda kullanılacak olan Apple M2 işlemcinin üretimine bu ay içinde başlayacak.

Haberde M2’nin dökümünün yeni N5P işlemiyle yapılacağı bilgisi de yer alıyor. Mevcut M1 çipin dökümünde N5 mimarisi kullanılıyor. TSMC’nin verdiği bilgilere göre, böylelikle hız konusunda yüzde 15’lik, güç tüketimi konusunda ise yüzde 30’luk bir iyileşme sağlanacak. N5P’nin bu alanları N7’ye kıyasla sırasıyla yüzde 20 ve 40 oranında iyileştirdiği belirtiliyor.

M2’de CPU ve GPU çekirdeklerinin yanı sıra NPU çekirdeklerinin de sayılarının artması bekleniyor. Mevcut M1 işlemcilerde dört büyük CPU ve dört küçük CPU çekirdeği bulunuyor. Bunlara ek olarak, yedi veya sekiz GPU çekirdeği de sistemde yer alıyor. Yeni süreçle birlikte ortaya daha büyük ve daha güçlü bir çipin çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Face ID teknolojisini birkaç yıl içinde Mac bilgisayarlara getirebilir

M2 işlemcili cihazları tanıtmaya hazırlanan Apple, M1 ile bilgisayar portföyünü ciddi anlamda yenilemişti. IDC’nin verilerine göre, şirket yılın ilk çeyreğinde 6.69 milyon Mac sevkiyatı gerçekleştirdi. Apple bu süreçte sevkiyatlarını bir yıl önce aynı döneme kıyasla iki kat artırdı. Şirket, 2020’nin genelinde ise 23 milyon Mac sevkiyatı gerçekleştirdi.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...