Apple’dan M1 Mac’lere iOS uygulamalarını elle yüklemeye engelleme

Apple, kullanıcıların iOS uygulamalarını M1 işlemcili Mac bilgisayarlarına yan yollardan yüklemelerine imkan sağlayan kanalları kapattı. iOS uygulamaları hâlâ Mac App Store’da mevcut olsa da, Netflix ve bunun gibi pek çok uygulamanın geliştiricisi uygulamalarını henüz macOS’ta çalıştıracak şekilde yapılandırmadı. Şimdiye kadar, üçüncü taraf yazılımların Mac App Store’u kullanmak zorunda kalmadan uygulamaları yüklemesine izin veren bir geçici çözüm vardı, ancak Apple bunu uzaktan müdahaleyle devre dışı bırakmış gibi görünüyor.

macOS 11.1 çalıştıran bir M1 Mac’e desteklenmeyen bir uygulamayı yüklemeye çalıştığınızda, onu yükleyemeyeceğinizi ve “daha sonra tekrar denemeniz gerektiğini” belirten bir hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

9to5Mac’e göre, en son macOS 11.2 beta sürümündeki mesaj daha belirgin hâle getirilmiş. Söz konusu mesajda “Geliştirici bu platformda çalışmasını istemediği için uygulama yüklenemiyor.” deniliyor.

Apple’ın yetkisiz uygulama yüklemelerini engellemeye geçmesi hiçbir şekilde şaşırtıcı değildir. Beta sürümünde buna yönelik bir engellemenin geleceğini belirten bir kod bulunmuştu. Ve Apple, geliştiricilere uygulamalarının Mac’te çalışmasını engelleme imkanını verdi. Ne var ki bu, elle yüklemeyle zayıflatılabilen bir güç olmuştu. Bununla birlikte, Apple’ın Mac üzerindeki kontrolü yıllar içinde sıkılaşmış olsa da, Mac kullanıcıları, iOS’ta yaptıklarına göre hangi programları çalıştırabilecekleri konusunda daha fazla özgürlüğe sahip olmaya alıştıkları için bu özelliğin gittiğini görmek üzücü sayılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPadOS 15 ile M1 iPad Pro'ların yüksek kapasiteli RAM'i daha fazla kullanılabilecek

Daha önce elle yüklenmiş uygulamaların çalıştırılabildiği belirtilse de, gelecekte bunların da çalışacağına dair garanti bulunmuyor. Yani, şu an için sadece Mac App Store dışında, iOS uygulamalarının yan yollarla yüklenmesine izin vermeyen Apple gelecekte, hâlihazırda çalışan uygulamaları da kapatarak bu yolu tamamen engelleyebilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Pixel 6 Pro bu sefer ekranı açık biçimde görüldü

Google, bünyesinde uzun süredir geliştirilmekte olan Tensor çipiyle çalışacakları da dahil olmak üzere, ağustos ayında telefonları duyurarak Pixel 6 ve Pixel 6 Pro ile...

SharePlay iOS 15.1 beta sürümüyle geri geldi

SharePlay, pazartesi günü yayınladığı ilk iOS 15 sürümünde yer almamıştı. Apple, bu özelliği işletim sisteminin çıkışının planlandığı zamana yetiştirmek yerine sonbaharın ilerleyen zamanlarında çıkarmaya...

Safari 15 güncellemesi macOS Monterey’den önce geldi

Apple, macOS Big Sur ve Catalina için Safari'nin yeniden tasarlanmış bir sürümünü yayınladı. Yakında çıkacak macOS Monterey sürümünün bir parçası olarak duyurulmuş olan güncelleme,...