Apple kablosuz kulaklık pazarının zirvesinde yerini koruyor

Apple tamamen kablosuz kulaklık pazarında AirPods ile zirvede yer alıyor. Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre; şirket pazar kaybı yaşasa da, AirPods satışlarını artırmaya devam ediyor.

2019’da piyasada satılan tamamen kablosuz kulaklıkların neredeyse yüzde 50’si Apple AirPods idi. 2020’de ise bu oran yüzde 35 seviyesine geriledi. 2019’u 61 milyon AirPods satışıyla tamamlayan Apple’ın 2020’yi ise 82 milyon AirPods satışıyla kapatması bekleniyor.

Apple’ın pazar payındaki düşüşün nedenini anlamak çok zor değil. Pek çok Çinli üretici, ses kalitesi konusunda AirPods kadar güçlü olmasa da tasarım itibarıyla AirPods’a benzeyen ürünler çıkardı. Bu ürünlerin fiyatlarının da AirPods’a kıyasla daha düşük olduğunu belirtmek gerekiyor.

2019’da 8 milyon tamamen kablosuz kulaklık satan Samsung’un bu yıl 17 milyon kulaklık satışı yapması bekleniyor. Şirketin pazar payı ise yüzde 6 seviyesinde. Listenin ikinci sırasında ise yüzde 10’luk pazar payıyla Xiaomi bulunuyor.

Counterpoint, Samsung’un önünde farklı fiyat segmentlerine hitap eden ürünler çıkarması durumunda ciddi bir büyüme potansiyeli bulunduğunu belirtiyor. Sennheiser ve Audio Technica gibi deneyimli ses ürünleri üreticilerinin pazardaki varlığının küçüklüğü de ayrıca dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus Buds Z2 aktif gürültü engelleme ve 38 saat pil ömrüyle geliyor

Apple, kablosuz kulaklık pazarını daha uzun süre domine edecek gibi görünüyor. Şirketin AirPods ve AirPods Pro’nun yanına bir “Lite” model de ekleyebileceği söylense de, henüz bu konuda resmi bir açıklama gelmiş değil.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun