Apple Car çıkış tarihi ile ilgili ünlü Apple analistinden yeni tahmin

Apple, modern yaşamın ve teknolojinin farklı alanlarına etki edecek ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Son zamanlarda, şirketin kendi geliştirdiği otomobille ilgili söylentiler yeniden gün yüzüne çıktı ve bunlardan biri de, gizemli aracın 2021’de tanıtılacağını öne sürüyordu. Ne var ki, sıklıkla haberlerine de yer verdiğimiz ünlü analist Ming-chi Kuo, bu söylentiye karşı uyarıda bulunuyor ve herhangi bir Apple Car tanıtımının  en erken 2025 ile 2027 arasında gerçekleşebileceğini söylüyor.

Apple Car söylentileri, bu ayın başlarında, otomobil parçası üreticilerinin 2021’de piyasaya sürülecek bir Apple otomobili için siparişleri nasıl doldurduğuna dair bir tedarik zinciri raporu etrafında yeniden alevlendi. Bununla birlikte, diğer analistler Apple’ın yenilikçi pil teknolojileri hakkındaki tahminlerini dikkate alarak tanıtımın 2024 yılında gerçekleşebileceği öngörüsünde bulundular.

Apple Car için en iyimser tarih 2028

TF Securities analisti Ming-chi Kuo, her iki tahminin de çok erken olduğunu düşünüyor. 2025 ile 2028 arasını işaret eden zaman çizelgesini iki faktöre bağlıyor. Önceki söylentilerin gözden kaçırdığı faktörlerden ilki, Apple Car için herhangi bir spesifikasyon veya gerçek tedarikçilerin listesinin bulunmaması. İkincisiyse, Apple’ın nadiren büyük bir şeyi, özellikle de bir araba kadar pahalı olanı, rekabetçi bir pazar avantajı olmadan piyasaya sürmeyecek olması gerçeği.

Kuo, Apple’ın donanımdan ziyade yazılıma, özellikle de yapay zekâ ve büyük veriye güveneceğini düşünüyor. Şirketin bu unsurları geliştirmede kesinlikle daha uzun bir yolu var ve 2021, bir lansman hakkında konuşmaya başlamak için bile henüz çok erken görünüyor. Analist, 2025’in bile çok erken olacağını söylüyorlar. Apple’ın olağan davranışı göz önüne alındığında, 2028 yılı daha gerçekçi bir tahmin olacaktır.

Söz konusu tahmin, Apple’ın pil teknolojileri tarafındaki yeniliklere dair söylentileri engellemiyor. Kaynaklar, Apple’ın çoğu elektrikli araçta kullanılanların aksine, daha yüksek yoğunluk seviyesi vaat edecek bir tek hücreli pil tasarımı üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Ayrıca Apple, gelecekte çıkarması muhtemel elektrikli Apple Car için kullanacağı AI sistemine veri sağlayacak organlar için başta LIDAR olmak üzere diğer sensörlerle olan deneyimini ortaya koyacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER