Android One üreticileri çentiği gizleme özelliğini kaldırmak zorunda değil

Nokia markalı akıllı telefonların üreticisi HMD Global, geçtiğimiz hafta Android’in çentik gizleme özelliği nedeniyle bir tartışmanın ortasında kalmıştı. Pek çok telefonda bu özellik mevcut olsa da, Android One işletim sistemli Nokia 6.1 Plus‘ta bu özelliğe yer vermemeyi seçmişti.

HMD’nin resmi forumundaki görevli bir moderatör, söz konusu kararın Google’ın Android One’la ilgili gereksinimler nedeniyle alındığını belirtmişti. Bu açıklama, Android One platformundaki diğer telefonlarda da çentiği gizleme seçeneğinin kaldırılacağını düşündürmüştü.

Ancak Google tarafından XDA Developers’a gönderilen bir açıklama, farklı bir durumu işaret ediyor. Şirketten yapılan açıklamada, Android One’ın cihaz üreticilerini çentiği gizleme özelliğini kaldırmaya zorlamadığı belirtildi.

Bu noktada akıllara HMD Global’ın Nokia 6.1 Plus’ta çentiği gizleme özelliğini neden kaldırdığı sorusu geliyor. Şirketin kararına gerekçe olarak Android One’ın gereksinimlerini öne sürmesinin altındaki sebep ise bilinmezliğini koruyor. Finli şirketten bu konuda bir açıklama gelmesi beklenmiyor.

HMD Global, ilk açıklamasının ardından ürün şefi Juho Sarvikas aracılığıyla Android One işletim sistemli Nokia 6.1 Plus’ın sahiplerinin çentiği gizleyebileceğini duyurmuştu.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....