Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google’ın 2014’ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12’nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu ve buna yönelik sızıntılar da vardı. Google I/O 2021 açılış etkinliğinde bu radikal tasarım değişikliği resmiyet kazanmış oldu.

Önceki sızıntıların işaret ettiği gibi, widget’ların sunulma ve özelleştirilme biçiminde büyük bir değişiklik görülüyor. Ancak bundan daha fazlası da var. Her menünün, katmanın ve yerleşik uygulamanın arayüzü tamamen yeniden tasarlandı.

Google renkleri, şekilleri, tonlamaları ve hareketi yeniden tasarlamanın yanı sıra, Android 12’de hangi uygulamaların telefon verilerinin hangi parçalarına eriştiği konusunda size daha fazla şeffaflık sağlayacak yerleşik özelliklerin olduğunu söyledi. Ayrıca, yeni sürüm bu verilerin ne kadarının paylaşılacağı konusunda size daha fazla kontrol sağlayacak.

Android 12 özellikleri ve gelecek yenilikler

İşte Android 12 ile birlikte gelecek başlıca yenilikler ve kullanıcılara sunulacak dikkate değer Android 12 özellikleri:

Tasarım

android 12 material you

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Galaxy S21 serisi için Android 12 hazırlıkları başladı

Android 12, kullanıcıların kullanıcı arayüzünün hemen hemen her unsurunu özelleştirmesine olanak tanıyacak. Google yeni tasarım dilini ‘Materyal You’ olarak adlandırıyor.

Renk paletlerini seçebilirsiniz; arka plan renkleri, vurgular seçme ve konturu, metin kalınlığını ve kontrastını ayarlama gibi imkanlar sunuluyor. Dahası, bu yeni tasarım dili yalnızca telefon kullanıcı arayüzüne değil, tüm yerleşik Google uygulamalarına da uygulanır.

Bir özellik, ana ekran duvar kağıdınızın temel renklerine dayanan özel bir temayı otomatik olarak oluşturmanıza olanak tanır. Hızlı ayarlar paneli ise, Google Pay ve Ev kontrolleri gibi işlevler için daha kullanışlı geçişler ve kontroller içerecek şekilde tamamen yeniden tasarlandı.

Gizlilik

Android 12 içinde bilgilerinizi güvende tutmak amacıyla yeni bir gizlilik panosu sunuluyor. Bu pano, telefonunuzdaki tüm uygulamaları raporlayarak hangi uygulamaların hangi izinlere eriştiğini görmenizde size kolaylık sağlıyor.

Bir uygulama konumunuz için erişim istediğinde,  kesin bir konum yerine yalnızca yaklaşık bir konum paylaşmayı bile seçebilirsiniz.

Açılır hızlı ayarlar menüsünde mikrofonunuzu ve kameranızı kapatmak için bile kontroller var. Böylece kamera ve mikrofonun engellenmesi hâlinde hiçbir uygulama bunlara erişemeyecektir.

Ortak çalışma özellikleri

Google’ın en yeni Android işletim sistemi sürümü, Chromebook veya Android TV gibi diğer Google destekli cihazlarla fazla ortak çalışma imkanı bulacak. Zaten kullanıcılar telefonlarını kullanarak Chromebook’larında oturum açabiliyor ve dizüstü bilgisayarın ekranındaki telefona gelen mesajları okuyabiliyor. Ancak en son güncellemeyle telefonlarıyla çektikleri son fotoğraflara bile erişebilecekler.

Android TV’lere gelince, telefonu uzaktan kumanda olarak kullanmak mümkün olacak. Böylelikle iPhone’un bir Apple TV için uzaktan kumanda olarak kullanılmasına benzer bir deneyim sunulacak. Kullanıcılar telefonlarının dokunmatik ekranını bir izleme dörtgeni olarak kullanabilecekler, metin girişi için de telefonun dokunmatik ekran klavyesinden yararlanabilecekler.

Android 12 için herkese açık beta sürümü bugün itibarıyla indirilmeye sunuluyor. Sadece Google Pixel telefonları değil, aralarında Asus, OnePlus, Oppo, TCL ve diğer üreticilerin de olduğu daha fazla üreticinin cihazında Android 12’yi deneyimlemek mümkün olacak.

Aşağıda yer alan resmi Android kanalı videosunda, Android 12 ile gelen değişikliklere dair detayları bulabilirsiniz:

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 11 için yepyeni bir uygulama mağazası sunuyor

Windows 11 en sonunda resmen duyuruldu. Microsoft, onunla birlikte gelecek yepyeni uygulama mağazasını da ilk kez gösterdi. Daha önce olduğu gibi yine Microsoft Store...

Windows 11 güncellemesi Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11 bugün gözler önüne çıktı. Windows 11 güncellemesi, Windows 10 platformunun mevcut kullanıcıları için ücretsiz olacak. Microsoft daha önce...

Windows 11 Android uygulamalarını çalıştıracak

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 11, Android uygulamalarını da çalıştıracak. Yazılım devi, bu sürpriz açıklamayı bugün düzenlediği Windows etkinliğinde yaptı. Android uygulamaları Windows 11'de...

Microsoft Teams doğrudan Windows 11’e entegre edilecek

Microsoft Teams, yeni Windows sürümü Windows 11'e daha derinlemesine bir şekilde yerleştirilecek. Windows 11'in tanıtım etkinliğinde konuşan Microsoft yöneticisi Panos Panay, Teams'teki görüşme başlatmanın...

Microsoft Windows 11 duyurusunu yaptı: Yepyeni Başlat menüsü ve diğer yenilikler

Microsoft, bugün internet üzerinden yayınladığı etkinlikle birlikte Windows'un bir sonraki sürümünü duyurdu ve adının Windows 11 olduğunu resmen açıkladı. Aylar boyunca süren kısa gösterimler,...

F1 Avusturya Steiermark GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunun ilk 3 haftalık art arda yarış maratonunun ikinci yarışı için Avusturya'ya gidiyoruz. Gelecek hafta aynı yerde yine yapılacak iki yarışın...

Asus ExpertBook B9400 İncelemesi

Günün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren çalışanlar için rahat taşınabilirlik ve dayanıklılık büyük önem taşıyor. Tabii ki, yüksek performansı ve uzun pil ömrünü de...