Teknoloji

1Password ile bir siteye hangi servisi kullanarak girdiğinizi hatırlamanız gerekmiyor

1password

Parola yönetimi sağlayıcısı 1Password, üçüncü taraf kimlik bilgilerini kullanarak oturum açma bilgilerini otomatik olarak kaydeden ve dolduran yeni “sign-in with” özelliğini kısa süre önce kullanıma sundu. Böylece 1Password artık müşterilerine; Google, Apple, GitHub veya Facebook gibi kimlik bilgilerini gerektiren sitelerde veya uygulamalarda yalnızca tek bir tıklamayla oturum açma seçeneği sunabiliyor. Böylelikle kullanıcıların, bu özel hizmet için hangi sağlayıcıyı kullandıklarını hatırlamaları gerekmiyor.

Örneğin, Spotify’da oturum açmaya çalıştığınızı ancak Google, Apple veya Facebook hesaplarınızdan hangisiyle bu platformda oturum açtığınızı hatırlayamadığınızı varsayalım. Bir 1Password açılır penceresi, hangi sağlayıcıya bağlı olduğunu size bildirir ve kayıtlı giriş bilgilerinizle oturum açmak için tıklamak isteyip istemediğinizi sorar.

Söz konusu özellik geçen yaz tanıtılmıştı ve o zamandan beri beta test aşamasında bulunuyordu.

Bu özelliklerin hepsi, 1Password’ün gelecekte parola kullanma olasılığı daha düşük olacak hesaplar için nasıl yararlı olabileceğine odaklanıyor. Parolalar için 1Password, Universal Sign On uygulamasının gelecek yıl kullanıma sunulduğunda birden çok platformu ve platformlar arası senkronizasyonu destekleyerek diğerlerinden üstün olacağını iddia ediyor.

Şimdilik 1Password, aynı uygulamaya bağlı olan aynı sağlayıcıya sahip birden çok hesap için oturum açma kimlik bilgilerini kaydedebiliyor. Örneğin, birden çok e-posta adresine bağlamış olsanız bile Zoom’da hangi Gmail hesabıyla oturum açmak istediğinizi seçebilirsiniz.

1password

1Password Baş Ürün Sorumlusu Steve Won, “Tek oturum açma, gereken parola sayısını azaltmada yardımcı olsa da, insanların hangi üçüncü taraf sağlayıcının kullanıldığını takip etmesi hâlâ güçtür.” dedi. “Yeni tarayıcı uzantısı özelliğimiz, kullanıcıların tek tıklamayla favori uygulamalarında ve web sitelerinde oturum açmasına olanak tanıyarak bu sorunu hafifletiyor.”

Yeni özellik, Bireysel ve Aile planlarının yanı sıra 1Password Teams ve Enterprise’a abone olan müşteriler tarafından kullanılabilir. Chrome, Firefox, Brave ve Edge tarayıcılarında çalışıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER