YouTube’a herkese açık kullanıcı adları geliyor

Yakında tüm YouTube kullanıcıları, kendilerini tanımlamanın yeni bir yolunu bulacaklar. Şirket pazartesi günü, internette başka yerlerde yaygın olan ancak YouTube’da şimdiye kadar görmediğimiz, @kullanıcı_adı tanımlayıcılarının platform genelinde kullanılacağını duyurdu.

Her YouTube kullanıcısı, kanal sayfalarından YouTube’un TikTok’a rakip olan özelliği Shorts’a kadar platform genelinde geçerli olan benzersiz bir kullanıcı adına sahip olacak. Kullanıcılar yorumlarda, video açıklamalarında, başlıklarda ve daha fazlasında başkalarından bahsetmek için bu tanımlayıcıyı kullanabilecek. YouTube, içerik oluşturucuların kitlelere ulaşmasını ve görünürlüğü artırmasını kolaylaştıracağını söylüyor.

YouTube, blogunda “İzleyicilere en sevdikleri içerik oluşturucularla etkileşimde bulunduklarına dair güven verirken, içerik oluşturucuların içerikleri kadar benzersiz bir kimlik oluşturabilmelerini sağlamak istiyoruz.” diyor. İçerik oluşturucuların hâlâ bir kanal adı olacak, ancak tanımlayıcılar benzersiz olacak ve bu durum taklit hesapları muhtemelen azaltacaktır.

YouTube, bu haftadan itibaren kullanıcıları, seçme sıraları geldiğinde bilgilendirerek kullanıcı adlarını kademeli olarak kullanıma sunacak. Bu da bazı kişilerin diğerlerinden önce kendi haklarını talep edeceği anlamına geliyor. Bir kullanıcı kanalı için zaten kişiselleştirilmiş bir URL oluşturduysa, bu onların varsayılan kullanıcı adı olacaktır. Ancak başka bir kullanıcı adı isterlerse ve bu boştaysa, ona sahip olma şansları da bulunacak.

Bu arada YouTube, 14 Kasım 2022’ye kadar herkese açık kullanıcı adı seçmeyenler için, otomatik olarak bir herkese açık kullanıcı adının atanacağını söylüyor. İsterseniz bu adı daha sonra YouTube Studio’dan değiştirebilirsiniz.

YouTube, platformdaki genel varlık, abone sayısı ve kanalın aktif olup olmadığı gibi faktörlere dayalı olarak bildirimler göndereceğini söylüyor. Bir kullanıcı adını talep etmek, YouTube’da olmayan içerik oluşturucuların platforma katılmaları veya hesaplarıyla ilgilenmeleri için gereken itici güç olabilir. Kullanıcıların özel bir URL oluşturmak için genellikle 100 veya daha fazla aboneye ihtiyacı vardır. Bu arada bir not, URL’lerin seçilmesinin, değiştirilmesinin ve silinmesinin şu anda duraklatılmış olduğunu söylüyor.

Kullanıcı adlarının eklenmesi, şirketin üzerine çok fazla eğildiği özelliği olan Shorts’u TikTok ile daha benzer hâle getirecektir. Geçen ay YouTube, Shorts’a para kazanma özelliğini getireceğini ve içerik oluşturucuların reklam gelirinin yüzde 45’ini elinde tutmasına izin vereceğini duyurdu. Ayrıca son birkaç aydır, TikTok’ta olduğu gibi, başka yerlerde yayınlanan Shorts’lara filigranların eklenmesi veya kısa biçimli kliplerde daha uzun videoları kullanmak için araçlar gibi güncellemeler de getiriyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun