Teknoloji

Yaani şimdi web sitesi üzerinden hizmet veriyor

turkcell yaani yaani.com.tr

turkcell yaani yaani.com.tr

Turkcell‘in geçtiğimiz aylarda iOS ve Android uygulamaları üzerinden kullanıma sunduğu, yerli arama moturu Yaani, şimdi web sitesi üzerinden de kullanıcılara ulaşmaya başladı. Turkcell’in belirttiğine göre, yaklaşık 5 ay önce kullanıma sunulan yerli arama motorunun 2 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Yapılan arama sayısı ise 125 milyonu geçti.

Şimdiye kadar mobil uygulama olarak kullanılabilen Yaani’ye artık web ve mobil tarayıcılar ile yaani.com.tr adresinden ulaşılabilecek. Geçtiğimiz yılın ekim ayında kullanıma sunulan ve ilk 9 günde 1 milyon indirilme sayısına ulaşan arama motoru bugüne kadar 125 milyondan fazla kez arama yapılırken, toplam indirilme sayısı ise 4,5 milyona yaklaştı.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz, arama motorlarının en fazla veri üreten servislerden olduğuna dikkat çekerken, bu nedenle Yaani’nin, Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması için kritik öneme sahip olduğunun altını çiziyor. Türkiye’nin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan servisin, Türkçe’yi çok iyi anladığını söyleyen Ertopuz, kullanıcılar arama yaptıkça öğrendiğini ve sürekli öğrenen akıllı arama motoru olarak kendini her an geliştirdiğini de kaydediyor. Bu sayede her defasında kullanıcıların karşısına daha iyi arama sonuçları çıkartıyor. Turkcell yöneticisi, önümüzdeki dönemde web versiyonunu, yeni özellikler ve servisler ekleyerek daha zengin hale getireceklerini de sözlerine ekliyor.

Yaani’de, mobil internet tarayıcılarından, yaani.com.tr üzerinden yapılan aramalar sırasında Turkcell kullanıcılarının internet paketleri de eksilmeyecek.

Konum tabanlı arama yapabilen Yaani, kullanıcının konumuna göre en yakındaki bölge üzerinden arama sonucu vererek hızlıca sonuca ulaşılmasını sağlıyor. Kullanıcılar arama yaptıkça öğrenen yerli arama motoru, vizyondaki filmleri aratan kullanıcılara, izlemek istedikleri filmlerin kendilerine en yakın hangi sinema salonunda oynadığını ve seans bilgilerini doğrudan gösteriyor. Aynı şekilde yemek yemek için alternatif arayanlar arama yaptıklarında yine kendilerine en yakın restoran ve kafelere, iletişim bilgileri ile birlikte ulaşabiliyor.

Servis entegrasyonları ile kullanıcının hayatını daha kolay hale getirmeyi hedefleyen arama motoru, yakın zamanda Turkcell güvenli e-ticaret altyapısını da destekleyecek. Böylece alışveriş seçeneklerini Yaani’de arayanlar hem en ucuz seçenekleri görebilecek hem de yerli ödeme sistemi Paycell entegrasyonu ile ödemelerini uçtan uca güvenli e-ticaret altyapısı üzerinden yapabilecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER