İşte Xiaomi’nin görünüşte çok değişmeyen, ancak yeni mesajlar içeren yeni logosu

Dünyada hiç kimse teknoloji firmaları kadar çok kurumsal gösteriş yapmıyor. Çinli mobil devi Xiaomi için de bu durum farklı değil. Şirket bugün yeni katlanabilir telefonu Mi Mix Fold‘u duyurdu. Ancak aynı zamanda kare tasarımlı eski logosunu yuvarlatılmış köşelere sahip yeni logosuna nasıl dönüştürdüğünü de 20 dakikayı aşan bir zaman boyunca anlattı.

Xiaomi de yeni logosunun görünüş olarak eskisine oldukça benzediğini biliyor olmalı. Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun da biraz belagat yaparak “Orijinal logomuzu yuvarlaklaştırdığımız için bu logo sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?” diye sordu. Ancak yine Lei’den öğreniyoruz ki, şirket sadece şekli kareden yuvarlağa değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda “markanın iç ruhunu ve zihniyetini” de değiştirdi.

Şirket, yeni logonun şeklinin matematiksel denklemler kullanılarak tanımlanabileceğini ve firmanın doğru olanı seçmesinin uzun zaman aldığını belirtti. İlginçtir ki, marka yenileme çalışmaları 2017’de başlamış.

Xiaomi’nin daha önce göz önünde bulundurduğu, ancak reddettiği seçenekler aşağıda yer alıyor. En sonunda N:3 olarak işaretlenen tasarım tercih edilmiş:

xiaomi yeni logo adayları

Logo bir şirketin kimliğini ortaya koyan en önemli unsur. Bazı logolar çok basit görünse ve eskisinden fark yokmuş gibi hissettirse de, arka planda en ince detay düşünülüyor, verilecek her türlü mesaj saptanıyor.

Lei’nin açıkladığı gibi yeni logo, ünlü Japon tasarımcı Kenya Hara tarafından kontrol edilen, Xiaomi’nin marka kimliğinin yenilenmesi çalışmalarının bir parçasını teşkil ediyor. Videoda yer alan bir bölümde Hara, “Yeni logo, şeklin basit bir yeniden tasarımı değil, Xiaomi’nin iç ruhunun bir özetidir.” dedi. “Tasarım, esasen ‘Canlı’ konseptinin bir yansıması.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram servis kesintilerini uygulama içi bildirimlerle duyuracak

FIFA EA’in futbol oyunlarındaki hakimiyetinden rahatsız

EA sahip olduğu lisanslar sayesinde futbol oyunları pazarında ciddi bir avantaja sahip. Bu durumdan rahatsız olan sadece EA'in rakipleri değil gibi görünüyor. Eurogamer sitesinin...

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun