Xiaomi kendi mobil işlemcilerini üretmek için hazırlık yapıyor

google news abone ol

xiaomiMobil işlemci pazarının lideri Qualcomm, büyük davalarla karşı karşıya durumda. Şirketin ABD Federal Ticaret Komisyonu ve Apple tarafından dava edilmiş olması, akıllı telefon üreticilerini de başka seçenekleri keşfe yönlendirmişe benziyor. The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Çin’in akıllı telefon pazarındaki yükselen yıldızı Xiaomi de farklı seçenekleri değerlendiren üreticiler arasında yer alıyor.

Çinli üreticinin kendi mobil işlemcilerini geliştirme yoluna gidebileceği belirtiliyor. Şirketten henüz bu konuda bir doğrulama gelmiş değil. Ancak bu ihtimalin kulağa çok gerçek dışı gelmediğini ve Çinli üreticiye yeni kapılar açtığını belirtmek gerekiyor.

Bu yeni kapılardan ilki, akıllı telefon fiyatlarıyla ilgili. Şirket, akıllı telefonlarında kullandığı işlemcileri Qualcomm veya başka şirketlerden satın almak yerine kendisi üretirse maliyetlerde önemli bir kesinti gerçekleştirebilir. Bu da şirketin akıllı telefonlarını şimdikinden daha uygun fiyatlarla satmasını mümkün hâle getiriyor. Xiaomi, hâli hazırda rekabetçi olarak nitelenebilecek bir fiyat politikası uyguluyor. Kendi işlemcilerini ürettiği takdirde Çinli şirket bu politikayı biraz daha agresif hâle getirebilir.

Çinli üretici, kendi işlemcilerini hazırladığı takdirde telefonlarına daha fazla ayırt edici ve kreatif özellik de ekleyebilir. Çin merkezli bir diğer akıllı telefon üreticisi olan Huawei, cihazlarında kendi işlemcilerini kullanıyor. Bu sayede şirketin en yeni akıllı telefonu Mate 9, daha gelişmiş bir yapay zekâ ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı. İşlemcisiyle sahiplerinin alışkanlıklarını öğrenen Mate 9, böylelikle performansını optimize edebiliyor.

Xiaomi işlemci konusunda kendisini kanıtlamak için zamana ihtiyaç duyacaktır

Xiaomi’nin kendi ürettiği işlemcilerin performansı konusunda kamuoyunun güvenini kazanması içinse biraz zaman gerekebilir. Hem Huawei hem de kendi işlemcilerini de üreten Samsung, aradan belli bir zaman geçtikten sonra Qualcomm’un üst segment işlemcilerine karşı kendilerini kanıtlamışlardı. Aynı senaryo, Xiaomi için de geçerli olabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR