x64 emülatörü Windows ARM versiyonuna geliyor

Microsoft en sonunda x64 emülatörünü ARM için Windows test kullanıcılarına getiriyor. Şirket, geçtiğimiz eylül ayında bu özelliğin geleceğine dair bir açıklama yapmıştı.

Windows Insider test kullanıcılarına Geliştirici Kanalı içinden sunulan bu özellik kullanıcılara, henüz ARM işlemcili cihazlar için derlenmemiş 64-bit tabanlı uygulamaları çalıştırma imkanı veriyor. Microsoft, bu yolla ARM tabanlı işlemci taşıyan cihazlarda Rocket League’i oynayabileceğinizi ya da Autodesk’in Sketchbook’u gibi üretkenlik uygulamalarını çalıştırabileceğinizi belirtiyor.

Bunların düzgün çalışıp çalışmayacağı ise henüz şüpheli görünüyor. Windows’ta ARM emülatörü geçmişte de çok iyi bir deneyim sunmuyordu. Üstelik uygulamanın hiç çalışmamasına nazaran zayıf bir biçimde çalışması iyi bulunuyordu. ARM tabanlı Apple M1 işlemci taşıyan Mac bilgisayarlarda görülen yüksek emülatör performansını bu bilgisayarlardan beklememek gerekiyor.

Microsoft, emülasyonun Windows’un ana sürümlerine ne zaman geleceğini henüz belirtmedi. Ancak “Windows Insider topluluğundan gelen geri bildirimleri dört gözle beklediğini” söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google iOS için Android'e Geç uygulaması hazırlıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Chrome 92 ile gizli sekmeleri Face ID veya Touch ID ile açma imkanı

Bunun bir beta öncesi işletim sistemi sürümü için çıkarıldığını belirtmeden geçmeyelim. Sonuç olarak kesinlikle, işlerinizi yaptığınız ana bilgisayara Insider sürümünü ve emülatörü yüklemek iyi bir fikir değildir. Ancak, ARM destekli bir Windows cihazınız varsa ve 64 bit uygulamaları çalıştırmak için sabırsızlanıyorsanız, Windows Insider programına katılabilir ve öykünmenin çalışmasını sağlamak için bu talimatları uygulayabilirsiniz. Kabul edelim, Windows ARM üzerinde çalıştırıyorsanız, muhtemelen en yeni yaşam tarzına uygunsunuzdur.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...