Windows 10 Mobile 512 MB RAM’li cihazlarda nasıl çalışacak?

Eskimiş giriş seviyesi Windows telefonlarda işlevsellik kısıtlı olacak

Görsel: The Verge
Görsel: The Verge

Microsoft Windows 10 güncellemesi sırasında kimsenin arkada kalmayacağını söylüyor, ancak 512 MB RAM barındıran cihazlar için işlevselliğin kısıtlı olacağı söyleniyor. Sızan bir kılavuz eskimiş olan düşük profilli cihazlarda nasıl bir deneyim beklememiz gerektiğini detaylandırıyor.

Dokümana göre üçüncü taraf uygulamaların yüzde 97’lik dilimi 512 MB RAM’li cihazlarda çalışabilecek. Ancak bazı uygulamaların, başka bir uygulamaya geçildiğinde uyku hâline geçeceği belirtiliyor, bu da “Devam ediliyor…” mesajı içeren ekranların daha sık görüleceği anlamına geliyor. Ayrıca bellek tüketimi yüksek olan web sitelerinden sadece iki sekmede olanı hafızada tutulacak, diğerlerinin yeniden yüklenmesi gerekecek.

HDR fotoğraflarla ilgili bazı noktalardan da bahsediliyor. Bunlar da düşük kalitede olacak, çünkü bu tür düşük kapasiteli cihazlar beş tane 8 megapiksel çözünürlüklü fotoğraf yerine üç adet 5 megapiksel çözünürlüklü kareyi art arda yakalayabilecek.

windows-10-kilavuz-270515-1

Navigasyon uygulamaları için de bazı kısıtlamalar söz konusu olacak. Eğer aktif uygulamalar belleği çok fazla miktarda tüketmezse, konum takibi arkaplanda çalışmaya devam edecek. Bu, ön planda olan navigasyon uygulamasının sorunsuz işleyeceği, ancak arkaplanda olanların yeniden başlatılabileceğini gösteriyor.

Skype ve benzeri VoIP uygulamalarının ön planda çalışırken en fazla 120 MB, arkaplandayken de 20 MB hafızaya ihtiyaç duyacağı öngörülüyor. Bu durum video görüşmelerine, gelen çağrıları cevaplamaya imkan tanıyan uygulamaları ve bir başka uygulamaya geçildiğinde çağrının desteklenmeye devam edilmesine etki edebilir.

windows-10-kilavuz-270515-2

Aslında her şey çok kötü görünmüyor. Şu anda 512 MB hafızalı telefonlarda “Devam ediliyor…” benzeri mesaj içeren ekranlar sıklıkla görülüyor, ayrıca navigasyon ve VoIP uygulamalarıyla iligli bellek sorunları da ara sıra yaşanıyor.

Tabii ki, bu aktardıklarımız eskimiş, düşük profilli teknik özelliklere sahip giriş ve orta segment Windows telefonlarıyla ilgili. Lumia 430 gibi, en son çıkan giriş segmentine mensup Windows telefonu en az 1 GB RAM ile geliyor, bu da sözünü ettiğimiz sorunları yaşamayacağı anlamını taşıyor.

İLGİLİ HABERLER