Teknoloji

WhatsApp’taki iki saatlik erişim sıkıntısı Türkiye’yi ve dünyayı etkiledi

whatsapp kanallar
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

WhatsApp Türkiye saatiyle sabah 10.00 sularında meydana gelen bir kesinti nedeniyle yaklaşık iki saat boyunca hizmet veremedi. İletişim uygulamasındaki sıkıntılar öğleden önce Türkiye ve dünya çapındaki kullanıcıları etkiledi, uygulamayı kullanmak isteyenler “bağlanıyor” mesajını beklemek zorunda kaldı.

WhatsApp Web üzerinden erişim kurmak isteyenler ise “bilgisayarınızın aktif bir internet bağlantısının olduğundan emin olun” mesajını gördüler. Sorunlar öğlen 12.00 sularında giderildi ve servise olan erişim dünya çapında normale döndü.

The Verge sitesine konuyla ilgili bir açıklama gönderen Meta, “İnsanların bugün WhatsApp’ta mesaj göndermekte sorun yaşadığını biliyoruz. Sorunu düzelttik ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” ifadesini kullandı.

Geçen yıl WhatsApp’ın yanı sıra Instagram, Messenger, Oculus ve Facebook’u da etkileyen büyük kesintiden sonra bu, iletişim uygulamasının 2022 içinde yaşadığı en büyük kesinti oldu. Geçen yıl meydana gelen kesinti, çözülmeden ve WhatsApp tekrar işler duruma gelmeden önce yaklaşık altı saat sürmüştü. O sırada Facebook olarak bilinen Meta, büyük kesintinin yönlendiricilerindeki bir yapılandırma değişikliğinden kaynaklandığını söylemişti.

Yine de, WhatsApp kesintilerinin nispeten seyrek olduğunu söyleyebiliriz. Hizmet her ay iki milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor, bu nedenle dünya çapında iletişime önemli katkıları var. Bu nedenle serviste yaşanan kısa süreli bir kesinti bile birçok kişinin hayatını ve işlerini olumsuz şekilde etkileyebiliyor.

İLGİLİ HABERLER