WhatsApp Android için “bir kez görüntüle” özelliğinin dağıtımına başlıyor

Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve Facebook Messenger’da gönderilen fotoğraf ve videolar sadece bir kez görüntülenebilecek şekilde ayarlanabiliyor. Söz konusu özellik sonunda WhatsApp’a da geliyor. Facebook, bu özelliği ilk olarak WhatsApp Android uygulamasında kullanıcılarla buluşturacak.

Kullanıcılar bu özellikten faydalanabileceklerini WhatsApp’ta fotoğraf veya video gönderirken altta yer alan “Başlık ekleyin” bölümüne yerleştirilen ve zamanlayıcıya benzeyen ikon sayesinde anlayabilecek. Bu ikona dokunulduğunda gönderilen fotoğraf veya video alıcı tarafından sadece bir kez görüntülenebilecek.

Bu özelliği WhatsApp’ın kaybolan mesaj özelliğiyle karıştırmamak gerekiyor. Söz konusu özellik aktif hâle getirildiğinde bir sohbetteki tüm mesajlar 7 gün sonra otomatik olarak siliniyor. “Bir kez görüntüle” özelliğinde ise gönderilen medya içerikleri kapatıldıktan sonra kaybolacak. Mesajın göndericisi içeriğinin görüntülendiğine dair bildirim alacak.

whatsapp androidBu yeni özellik de gizliliği kuvvetlendirecek bir ekleme olarak değerlendirilebilir. Ancak bazı noktalara dikkat etmekte fayda olduğu da belirtiliyor. WABetaInfo sitesi, okundu bildirimleri kapatılmış olduğunda içeriğin görüntülendiği bildiriminin gönderilemeyeceğine dikkat çekiyor. Gruplarda ise söz konusu bildirim ayarlardan bağımsız olarak gönderilecek.

Kullanıcıların sadece bir kez görüntülenebilecek mesajların ekran görüntüsünü almasını engelleyecek bir önlem de bulunmuyor. Karşı tarafa bu özellik gelmemiş olsa bile bu durum göndericinin bir kez görüntülenebilecek bir fotoğraf veya video paylaşmasını engellemeyecek.

WhatsApp Android uygulamasında dağıtıma çıkan “Bir kez görüntüle” özelliği, önümüzdeki dönemde iOS uygulamasına da eklenecek.

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun