Teknoloji

watchOS 10 tanıtıldı: Araç takımları, Akıllı Gruplama ve yeni kadranlarla yepyeni bir deneyim

watchos 10 public beta

Apple watchOS 10 güncellemesini WWDC 2023‘ün açılış konuşmasında duyurdu.  Yepyeni bir yaklaşımla geliştirilen watchOS 10, Apple Watch kullanıcılarının yeniden tasarlanan uygulamalar sayesinde bilgiye hızla erişmesini ve yeni Akıllı Gruplama özelliğiyle ilgili araç takımlarını ihtiyaç duyduklarında görebilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca bu özelliklere yeni ve eğlenceli saat kadranları eşlik ediyor.

Bisikletçiler yeni ölçümlere ve Antrenman Görünümlerine kavuşmanın yanı sıra güç ölçerlere, hız ve kadans sensörlerine Bluetooth ile bağlanabiliyor. Yeni Pusula Ara Noktaları ve Harita özellikleri de doğa yürüyüşçülerine yardımcı oluyor. Farkındalık uygulaması zihin sağlığını destekleyici yeni araçlar sunuyor. Bugünden itibaren geliştirici beta sürümüyle sunulan watchOS 10, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıcılarla buluşacak.

Apple’ın Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kevin Lynch, yeni watchOS 10 sürümü için şunları söyledi: “watchOS dünyanın en gelişmiş giyilebilir işletim sistemi. Dünyanın dört bir yanında insanların bir saatin neler yapabileceğine dair düşüncelerini tamamen değiştirdi. Önemli bir dönüm noktası olan watchOS 10, Apple Watch’a enerji katan yepyeni bir yaklaşım getiriyor. Bilgiye hızla erişmeyi sağlayan yeni tasarım, eğlenceli saat kadranları, bisikletçiler ve doğa yürüyüşçüleri için yeni özellikler ve sağlık için önemli araçlar sunuyor.”

watchOS 10 yeni tasarım diliyle yeni kullanım şekli vadediyor

watchOS 10, yeniden tasarlanan uygulamalarıyla bir bakışta daha fazla bilgi sunuyor. İçeriklerde gezinmek ve bu içeriklere hızlıca erişmek için de yepyeni yollar sağlıyor. Apple’ın İnsan Arayüzü Tasarımından Sorumlu Başkan Yardımcısı Alan Dye, yeni watchOS 10 sürümü hakkında şu ifadeleri kullandı: “watchOS 10’da kullanıcıların benzersiz bir Apple Watch deneyimi yaşaması için arayüzü baştan tasarladık. Bu güncelleme kullanıcılara kendileri için önemli bilgileri bir bakışta görme imkanı, daha sade bir kullanım ve Apple Watch ekranından tamamen yararlanan yeni bir görsel dil sunuyor. Ayrıca ilgili bilgilere proaktif olarak doğrudan saat kadranı üzerinden erişim sağlayan Akıllı Gruplama özelliği de kullanıcılarla buluşuyor.”

Hava Durumu, Borsa, Ev, Harita, Mesajlar ve Dünya Saati gibi Apple Watch uygulamaları şimdi Apple Watch ekranından daha fazla yararlanarak bir bakışta daha fazla bilgiye ulaştırıyor. Apple Watch’taki Aktivite uygulaması ve iPhone’daki Fitness uygulaması günlük hareket takibini daha fazla ayrıntı, paylaşıma yönelik yenilikler, yeniden tasarlan kupa vitrini ve Apple Fitness+ antrenör ipuçlarıyla daha da kolaylaştırıyor.

Yeni Akıllı Gruplama, kullanıcının bağlamına göre belirlenen ve tüm saat kadranlarında Digital Crown’u döndürerek görülebilen güncel bilgilerle dolu araç takımlarını içeriyor. Örneğin, Akıllı Gruplama ile sabahları Hava Durumu uygulamasından günlük tahminler veya seyahat ederken Cüzdan uygulamasındaki biniş kartları görülebiliyor. Takvimler ve Anımsatıcılar yaklaşan toplantıları veya işleri göstermek için üstte toplanıyor ve o an çalışan Podcast’ler ve benzer uygulamalar da kolay erişim için üste taşınıyor. Akıllı Gruplama kullanıcıların önem verdikleri bilgilere hızla erişmesini sağlarken Portreler gibi harika saat kadranlarını da keyifle kullanmalarına imkan veriyor.

Geliştiriciler de uygulamalarını güncellemek için yeni tasarım dilinden yararlanabiliyor. Örneğin, Streaks uygulaması ilerlemeyi göstermek ve görevlere kolayca erişim sağlamak için tüm ekrandan yararlanıyor. NBA uygulaması tuttuğunuz takımı kendi renkleriyle ve yeni maç ayrıntılarıyla daha kapsamlı bir şekilde takip etme olanağı sunuyor. Waterllama’nın yeni tasarımıyla kullanıcılar Digital Crown’u çevirerek son yedi günde içtiği su miktarına hızla göz atabiliyor.

Herhangi bir uygulamadayken yan düğmeye basarak Denetim Merkezi’ne her zaman hızla ve kolaylıkla erişilebiliyor. Digital Crown’a iki kez basıldığında da son kullanılan uygulamaya geri dönülüyor.

watchOS 10 yeni kadranlarla geliyor

watchOS 10 iki yeni sanatsal ve eğlenceli saat kadranıyla geliyor: Palet ve Snoopy. Palet saat kadranı, saati çeşitli renklerdeki üç farklı katman ile gösteriyor. Saat değiştikçe ekrandaki renkler de değişiyor.

Sevilen karikatür serisi Peanuts; Snoopy ve Woodstock’un yer aldığı yeni bir saat kadranıyla Apple Watch’ta hayat buluyor. Karakterler akrep ve yelkovanla etkileşime girip oynuyor, bölgedeki hava koşullarına tepki veriyor veya kullanıcı antrenman yaparken harekete geçiyor.

Bisiklet ve doğa yürüyüşü için yeni özellikler

watchOS 10 ile Apple Watch’tan bir bisiklet antrenmanı başlatıldığında, bu antrenman iPhone’da otomatik olarak bir Canlı Etkinlik şeklinde gösteriliyor. Üzerine dokunulduğunda da tam ekrandan yararlanmaya başlıyor. Kalp Atış Hızı Bölgeleri, Yükseklik, Yarış Güzergâhı, Özel Antrenmanlar ve yeni Bisiklet Sürme Hızı görünümü gibi Antrenman Görünümleri iPhone’un ekran boyutuna uygun hale getirildi. Böylece sürüş sırasında bisiklete monte edilen iPhone üzerinden bu görünümlere rahatlıkla erişilebiliyor.

Apple Watch şimdi güç ölçerler, hız sensörleri ve kadans sensörleri gibi Bluetooth özellikli bisiklet aksesuarlarına otomatik olarak bağlanabiliyor. Bu sayede bisiklet sürme gücü (watt) ve kadans (RPM) gibi yepyeni ölçümlere ve Güç Bölgeleri gibi ekstra Antrenman Görünümlerine erişilebiliyor. Bluetooth bağlantısı İç ve Dış bisiklet antrenmanlarının yanı sıra GymKit için de destekleniyor.

Apple Watch sensörlerinden ve bağlı güç ölçerlerden alınan verileri bir araya getiren yeni algoritmalar, kullanıcının teorik olarak bir saat boyunca koruyabileceği en yüksek bisiklet sürme yoğunluğunu gösteren Fonksiyonel Eşik Gücünü (FTP) tahmin edebiliyor. Apple Watch, FTP verisini kullanarak kişiye özel Güç Bölgelerini hesaplıyor. Kullanıcılar hangi güç bölgesinde olduklarını, her bölgede ne kadar zaman geçirdiklerini kolaylıkla görebiliyor. Bu özellik performansı artırmak için etkili ve popüler bir yöntem sunuyor.

watchOS 10 ile birlikte Pusula uygulaması otomatik olarak iki yeni tür ara nokta oluşturuyor. Son Hücresel Bağlantı Ara Noktası hücresel bağlantının olacağı son yeri tahmin ediyor. Bu da mesajları kontrol etmek veya arama yapmak için kolaylık sağlıyor. Acil durumlar için de Son Acil Durum Araması Ara Noktası aygıtın rota üzerinde herhangi bir iletişim operatörünün ağına en son nerede bağlandığını tahmin ederek acil arama yapma imkanı veriyor.

Yeni Yükseklik görünümü, rota hazırlarken altimetre verisini kullanarak kayıtlı ara noktaların üç boyutlu bir görüntüsünü sunuyor. Apple Harita uygulaması kontur çizgilerine, tepe gölgelerine, yükseklik ayrıntılarına ve ilgi çekici noktalara yer veren yeni bir topoğrafik harita içeriyor. Bu özellik ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacak. Kullanıcılar ayrıca yakındaki patikaları ve başlangıçlarını uzunluk, tür ve zorluk gibi ayrıntılı bilgiler içeren yer kartlarıyla arayabiliyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER