Volkswagen Apple Car’dan korkmuyor

Apple’ın elektrikli otomobil planlarıyla ilgili haberler son zamanlarda sıklıkla gündeme geliyor. Cupertino merkezli şirketin bu hazırlıkları, otomotiv dünyasının devlerini ise şu aşamada korkutmamışa benziyor. Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Apple Car ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Alman Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine konuşan Diess, şirketinin Apple Car’dan korkmadığını belirtti. Otomotiv endüstrisinin tek bir dokunuşla ele geçirilemeyeceğini söyleyen Volkswagen CEO’su, Apple’ın masaya ne getirirse getirsin bir gecede sektörün hakimi olamayacağını savundu.

Diess pil, yazılım ve tasarım konusunda tecrübeli olan Apple’ın otomotiv pazarına girmesinin mantıklı olduğunu belirtti. İddialara göre, Apple daha uzun menzil sağlayacak devrimci bir pil teknolojisini kullanıcıların karşısına çıkaracak. Bu teknolojinin daha güvenli ve etik olacağı da konuşulanlar arasında bulunuyor. Otonom sürüş yeteneklerinin ise LiDAR ve diğer sensörlerle sağlanacağı ifade ediliyor.

Apple’ın elektrikli otomobil üretimi için Hyundai ve Nissan gibi şirketlerle görüştüğüne dair haberler gündeme gelmişti. Ancak iki şirket de bu iddiaları reddetmiş durumda. Teknoloji devinin otomobilini 2024’te hazır hâle getirmeyi istediği söylense de, henüz ortada resmi bir açıklamanın bulunmadığını unutmamak gerekiyor.

Volkswagen şimdilik Apple Car haberlerinden pek etkilenmişe benzemiyor. Yine de, otomotiv devinin tedbiri elden bırakmamasında fayda var. Apple’ın akıllı telefon pazarına girmesinden önce yapılan açıklamalar, tedbirli olmanın önemini net şekilde gösteriyor. 2006’da Palm CEO’su Ed Colligan, “Apple akıllı telefon pazarına gelip öylece giremez” şeklinde küçümseyici bir açıklama yapmıştı. Bugün bakıldığında unutulanın Palm olduğu görülüyor. Apple’ın girdiği sektörlerde yıkıcı ve dönüştürücü bir etkisinin olduğu biliniyor. Volkswagen’in eli Palm’a kıyasla çok daha güçlü. Ancak bu gücün rehavete sebep olmaması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Car bataryası için Çinli üreticilerle görüşülüyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Car bataryası için Çinli üreticilerle görüşülüyor

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....