Video: Samsung Galaxy S6 Edge’in kenar ekranları ne gibi avantajlar sunuyor?

samsung-galaxy-s6-edge-on-inceleme-25

Samsung’un geçen hafta Mobil Dünya Kongresi’nde duyurusunu gerçekleştirdiği, her iki kenarında da kavisin bulunduğu bir ekrana sahip olan Galaxy S6 Edge ile ilgili ön izlenimlerimizi Barselona’dan aktarmıştık.

Galaxy S6 Edge’in her iki yakında da kavis bulunduğu için ekran her iki kenara da taşıyor, ancak yanda kalan ekran Galaxy Note Edge’dekine göre daha az alan kaplıyor. Galaxy S6 Edge’de yanlara taşan ekranların Galaxy Note Edge’in sadece tek bir kenara taşan ekranına göre daha az işlevsel olacağını düşünüyorduk. Ancak Galaxy S6 Edge’de de Kenar Ekranı ve bunun için geliştirilen çeşitli uygulama ve işlevler bulunuyor.

Galaxy S6 Edge’in ekranının kenara taşan bölümleri telefonu bir yüzeye arka yüz dışa bakacak şekilde koyduğunuzda ekranın kenarlardan görülmesini sağlıyor. Samsung’un “People Edge” olarak adlandırdığı bir işlev sayesinde beş kişiye kadar farklı renkler tanımlamanızı ve bunları People Edge’e eklemenize izin veriliyor. Böylelikle o kişilerden bir çağrı geldiğinde kenar ekranı üzerinden belirlenen renkler veriliyor ve siz kimin aradığını ekrana bakmadan anlıyorsunuz. Buraya kadar olan kısmı MWC’de hazırladığımız ön incelemede vermiştik. Ancak yukarıda gördüğünüz ve YouTube’un fenomen teknoloji video blogcularından MKBHD’nin hazırladığı Galaxy S6 edge ön bakış videosuna göre, böyle bir durumda gelen çağrıyı reddetmek için kameranın hemen yanında bulunan kalp hızı ölçer sensörüne parmağı dokundurup bekletmek yeterli oluyor.

Yine MKBHD’nin izlenimlerine göre, sağ kenardan ortaya doğru sürüklediğinizde People Edge altında belirlediğiniz beş kişiyi küçük resimler içinde görebilir, onlara hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
WhatsApp yerel işletme rehberini test ediyor

Son olarak MKBHD, Samsung Galaxy S6 edge’in kavisli ekranlarının Android uygulamalarını kullanırken kenardan yapılan sürüklemelerde büyük rahatlık sunduğunu söylüyor. Gerçekten de günümüzün ince çerçeveli telefonlarında kenardan yapılan sürükleme hareketleri çok rahat olmayabiliyor. Ancak Galaxy S6 edge’in kenarlara taşan ekranı sürükleme için daha fazla alan bırakıyor, aynı zamanda kavisli geçiş de sürükleme işleminin biraz daha doğal hissedilmesini sağlıyor.

Teknik özellikler bakımından Samsung’un Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge’inin hemen hemen birbirinden farkı bulunmuyor. Ancak detaylarda yatan bu gibi unsurlar her iki cihazın birbirinden biraz da olsa farklı kullanıcı deneyimleri sunduğunu gösteriyor.

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....