Unreal Engine 5 oyun motoru nihayet dağıtıma çıktı

google news abone ol

Unreal Engine 5 oyun motoru, erken erişime açılmasından neredeyse bir yıl sonra resmi olarak dağıtıma çıktı. Epic Games, geliştiricilere sunduğu en yeni oyun motorunda daha gerçekçi görseller ve kullanımı daha kolay araçlar vadediyor.

Yeni Unreal Engine versiyonu en temelde 3D rendering sürecinin temelini etkiliyor. Nanite adını taşıyan geometri sistemi, yapımcıların milyonlarca çokgenden oluşan nesneler kullanmasını mümkün kılıyor ve bunların her biri hem ölçeklendirilebiliyor hem de oynanabilir kare hızları korunuyor.

Lumen ise dinamik küresel aydınlatma sağlıyor ve günün zamanından bir karakterin patlattığı flaşa kadar tüm unsurlara uyum gösteriyor. Lumen’in nasıl işlediğine dair ilk sonuçları, Epic Games’in The Matrix Awakens teknoloji demosuyla görmek mümkün olmuştu.

Oyunların oynanışını etkileyecek bazı perde arkası değişiklikler de yeni Unreal Engine’de oyuncuları bekliyor. Alanları otomatik olarak bölecek ve aynı anda birden fazla geliştiricinin bir bölge üstünde çalışmasını sağlayacak sistemler Unreal Engine 5’te mevcut.

unreal engine 5Buna ek olarak, ekstra düzenleyicilere ihtiyaç duymadan model, animasyon ve ses oluşturmakta kullanılabilecek hem yeni hem de iyileştirilmiş araçlar, yeni motorla geliştiricilere sunuluyor.

Unreal Engine 5 ile hazırlanan oyunları oynamak için biraz daha sabırlı olmak gerekiyor. Bu motorun kullanılacağı oyunların 2023’ten önce yayınlanması beklenmiyor. Unreal Engine 5’le oyuncuların karşısına çıkacak oyunlar arasında Black Myth: Wukong ve yeni The Witcher oyunu da bulunuyor. Listenin önümüzdeki dönemde uzayacağını tahmin etmek ise pek zor değil.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Self Servis onarım programını Avrupa’da başlattı

Apple'ın Self Service Repair programı, müşterilerin iPhone'larını veya MacBook'larını kendi kendilerine tamir etmelerine izin veriyor ve bu yılın başlarında ABD'de açılmıştı. Şirket bugün itibarıyla...

Spotify Yılın Özeti 2022 listelerini nasıl bulabilirsiniz?

Yılın son ayına geldiğimizde, geride bırakmakta olduğumuz 2022 yılının en'leri listelerini de yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Spotify da her yıl bu zamanlarda, "Wrapped" ya...

Galaxy S22 serisi için yeni kamera güncellemesi

Samsung Galaxy S22 serisi için kamera güncellemesi yayınladı. S22 serisinin kamerası, bu güncelleme ile kullanıcılara adeta bir profesyonel gibi çekim yapma imkanı sunuyor. Samsung, S22...

Microsoft’tan Sony’ye yeni Call of Duty teklifi

Microsoft Sony'ye Call of Duty oyunlarının PlayStation'da oynanabilmesi için 10 yıllık yeni bir sözleşme teklif ettiğini açıkladı. Bu anlaşmanın geçerli olabilmesi için Microsoft'un Activision...

ÖNE ÇIKANLAR