Twitter Periscope uygulamasının fişini çekti

Twitter, Periscope ile mobil cihazlardan canlı yayın döneminin öncülerinden biri olmuştu. Zaman içinde Periscope’un özelliklerini ana uygulamasında toplayan şirket, bir süre önce de Periscope”un fişini çekeceğini açıklamıştı. Twitter, bugün itibarıyla Periscope’u tamamen kapattı.

Periscope, uygulama mağazalarından daha önce çıkarılmıştı. Cihazlarda yüklü bulunan Periscope uygulamaları da bugünden itibaren işlevsiz hâle geldi. Periscope’un internet sitesi ise bir süre daha açık kalacak ve bir tür arşiv işlevi görecek.

Periscope ekibi veda mesajında “Tüm içerik sahiplerine ve izleyicilere şükranlarımızı sunuyoruz. Hepinizi Twitter’da canlı yayında görmeyi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kapatma kararı Periscope’un kullanıcı sayısının düşmesinin ardından alınmış gibi görünse de, servisin özelliklerinin büyük ölçüde Twitter’a entegre edilmiş olması da kararda önemli rol oynamışa benziyor.

Periscope Twitter tarafından yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında satın alınmıştı. Uygulama, 2015’te faaliyete geçmişti. Akıllı telefonlardan canlı yayın yapma imkanı pek çok kullanıcıyı cezbederken, servis yayıncılık konusunda da yeni kapılar açmıştı. Platformun özelliklerinin Twitter’a taşınması, ekstra bir uygulamaya olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştı. Uygulama Türkiye’de 2017’den bu yana Scope ismiyle faaliyet gösteriyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme Flash ile manyetik kablosuz şarj özellikli ilk Android telefon yolda

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...