Twitter’dan Donald Trump’ın paylaşımının altına “gerçekleri öğrenin” uyarısı

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump tarafından posta yoluyla oy kullanma konusunda yapılan iki paylaşımın altına “Bu konu hakkındaki gerçekleri öğrenin” şeklinde bir uyarı etiketi ekledi. Söz konusu etiket, Trump’ın paylaşımlarının “potansiyel olarak yanlış bilgilendirici” nitelikte olduğunu gösteriyor. Mikro blog servisi, bu etiketle ilk kez Trump’ın paylaşımlarında “bilgi doğrulama” mekanizmasını devreye sokmuş oldu.

Etiket, Trump tarafından salı günü yapılan iki paylaşımın altına eklendi. Söz konusu paylaşımlarda ABD’nin Kaliforniya eyaletinde koronavirüs salgını nedeniyle posta yoluyla oy kullanımının yaygınlaştırılmasını eleştiren Trump; bu yöntemin büyük ölçüde hileli olacağını ve bunun sonucunda ortaya hileli bir seçimin çıkacağını belirtti. Trump’ın partisi Cumhuriyetçi Parti, geçtiğimiz günlerde posta yoluyla oy kullanımının kapsamının genişletilmesi nedeniyle Kaliforniya Valisi Gavin Newsom aleyhinde dava açmıştı.

Twitter’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Trump’ın paylaşımlarının “oylama süreçleri hakkında yanıltıcı bilgiler barındırdığı ve posta yoluyla oy kullanımı konusunda daha fazla bilgi sunmak için etiketlendiği” belirtildi. Trump’ın paylaşımlarının altındaki etikete tıklatıldığında ise kullanıcılar iddiaları çürüten tweet ve haberlerin bulunduğu bir sayfaya yönlendiriliyor.

Bilgi doğrulama sayfasının en üstünde şu ifade yer alıyor: “Trump yanlış bir şekilde postayla oy kullanımının hileli seçime yol açacağını iddia ediyor. Ancak haber doğrulama kuruluşları ortada buna dair bir kanıt olmadığını belirtiyor.”

Twitter, söz konusu hareketinin kısa süre önce duyurduğu yeni politikasıyla uyumlu olduğunun altını çizdi. Mikro blog servisi; küresel koronavirüs salgınıyla ilgili olarak zararlı ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasını engellemek amacıyla hayata geçirdiği bu politikayı, daha önce Trump’ın paylaşımlarında devreye sokmamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ASUS'tan ROG serisine iki yeni oyuncu bilgisayarı: ROG Zephyrus S17 ve M16

Donald Trump Twitter’a yine Twitter aracılığıyla yanıt verdi

Trump cephesinden Twitter’a yanıt gelmesi de fazla zaman almadı. Önce Trump’ın kampanya müdürü Brad Parscale konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Taraflı ve sahte haber yapan medya kuruluşlarını ‘doğrulayıcı’ olarak kullanmak, Twitter’ın bazı siyasi taktiklere itibar sağlamak için yararlandığı bir sis perdesi.”

Donald Trump ise Twitter’a olan öfkesini yine Twitter hesabı üzerinden paylaştı. ABD Başkanı, mikro blog servisini seçimlere müdahale ve ifade özgürlüğünü bastırmaya çalışmakla suçladı. ABD’de kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimi öncesinde bu tarz tartışmalarla daha sık karşılaşmak muhtemel görünüyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...