Teknoloji

Twitter Bitcoin ile bahşiş alma ve gönderme dönemini başlattı

twitter bitcoin
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Twitter, uygulaması aracılığıyla Bitcoin cinsinden bahşiş talep yeteneğini etkinleştirerek, kripto para biriminin bir ödeme yöntemi olarak kullanımını teşvik eden ilk büyük sosyal ağ oluyor. Ayrıca şirket, kullanıcıların kripto cüzdanlarını bağlamalarına ve tweetledikleri NFT’lerin sahipliğini özel bir rozetle doğrulamalarına izin vermeyi planlıyor.

Twitter birkaç aydır bahşiş verme özelliğini test ediyor. Ancak şirket, perşembe günü bu özelliği iOS uygulamasında kullanıma sununcaya kadar bahşiş özelliğini kapsamlı biçimde kullanıma sunmadı. Üstelik Android cihazlarına da bu özelliğin ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. Twitter, Bitcoin’in yanı sıra, kullanıcıların bahşişlerini almaları için Venmo ve Cash App dahil olmak üzere dokuz geleneksel ödeme sağlayıcısını profillerine bağlamasına izin verecek. Twitter ödeme işlemlerini kendisi gerçekleştirmeyecek.

Bitcoin bahşişleri, Lightning Network protokolünde çalışan bir Bitcoin cüzdan uygulaması olan Strike tarafından toplanıyor. Lightning, Bitcoin kullanarak daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlamak için tasarlanmış bir sistem. Arkasındaki şirket, haziran ayında Twitter’ın protokol aracılığıyla ödemeleri desteklemesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu belirten sadık bir Bitcoin savunucusu olan Twitter CEO’su Jack Dorsey’den fon almıştı.

Strike, New York ve Hawaii hariç ABD’nin tüm bölgelerinde ve El Salvador’da çalışıyor. Twitter kullanıcıları, Strike kullanıcı adlarına ek olarak, profillerine Bitcoin adreslerini de ekleyebilecekler. Daha sonra kullanıcılar bu adresleri kripto cüzdanlarına kopyalayıp yapıştırarak bahşişleri gönderebilecekler.

twitter bitcoin

Twitter’ın uygulaması, Strike aracılığıyla bir Bitcoin bahşişi alan bir kullanıcıyı bilgilendirerek, onların teşekkür etmek veya bir emoji tepkisi göndermek için bahşişçiye hızlı bir şekilde yanıt vermelerini sağlar. Ayrıca Twitter, içerik oluşturucuların aldıkları ipuçlarını takip etmeleri için faturalar da oluşturacak. Twitter’ın yapımcılardan para kazanma ürün lideri Esther Crawford, perşembe günü gazetecilerle yaptığı bir görüşmede, insanların dünyada bankaların yetersiz olduğu bölgelerinde işlem yapmalarını sağlamak için Bitcoin’in en iyi çözümlerden birini temsil ettiğini söyledi.

Twitter’ın kripto planları Bitcoin’den ibaret değil. Şirket, insanların kripto cüzdanlarını bağlamasına izin vererek NFT’ler veya değiştirilemez tokenler için kimlik doğrulamayı da desteklemeyi planladığını söyledi. Bir şirket sözcüsü, “NFT kimlik doğrulaması, profil resimlerinde gösterilen ve sahibinin NFT’sini orijinal olarak işaretleyen bir rozet şeklinde gelecek.” dedi.

NFT’ler son zamanlarda, Ethereum blok zincirinde dijital sanat eserleri satın almanın ve ticaret yapmanın bir yolu olarak popülerlik kazandı. Birkaç ay önce, ana Twitter hesabı, Rarible adlı bir pazar yerinde basılan NFT’lerin bir eşantiyonunu gerçekleştirmişti.

İLGİLİ HABERLER