Teknoloji

Uçan baz istasyonu Dronecell acil durumlarda hayat kurtaracak

turkcell dronecell

turkcell dronecell

Turkcell tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk uçan baz istasyonu olarak nitelendirilen Dronecell havalandı. Bu hava aracı 120 metre yükseklikten 5 kilometrekarelik bir alanda 4.5G hizmeti veriyor. Özellikle acil durumlarda ve afetlerde hayat kurtarmak, kesintisiz iletişim sağlamak için geliştirilen Dronecell, nesnelerin interneti için de mobil veri akışı sağlayacak.

Dronecell, istenen her yerde havalanıp, kara ile hiçbir bağlantısı olmadan ses ve data hizmeti sağlayıcısı olarak görev yapıyor. Birçok konuda fayda sağlamak üzere geliştirilen Dronecell özellikle deprem, sel, heyelan gibi doğal afetlerde ve acil durumlarda arama kurtarma ekiplerine iletişim desteği sağlamak için tasarlandı. Otomatik pilot özelliği de bulunan Dronecell, koordinatları girilen noktaya kendisi ulaşabiliyor. İstenen noktaya ulaştığında motorlarını kapatan Dronecell, sabit bir çekim noktası gibi uzun süre 4.5G internet bağlantısı hizmeti sunuyor.

Dronecell’in hayati bir ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Tamamen yerli teknolojiyle ürettiğimiz Dronecell, üzerinde 4.5G baz istasyonu bulunduruyor. Dronecell’i ihtiyaç noktalarına çok daha hızlı iletişim sağlamak için geliştirdik. Özellikle doğal afetlerde ulaşımın zor olduğu ancak acil iletişim gereken bölgelere havadan ulaşarak 4.5G servisini vermek için kullanacağız. Bunun dışında konser, maç, miting gibi insanların geçici ama yoğun olarak toplandığı sosyal alanlarda daha hızlı iletişim sağlamak için Dronecell ile hizmet vereceğiz.” dedi.

Havadan mobil 4.5G hizmeti sunan Dronecell, Turkcell şebekesi üzerinden veri haberleşmesi yapan akıllı cihazlarda bilgi topluyor ve nesnelerin internetine mobil ulaşım sağlıyor. Özellikle tarım alanları, akıllı su ve elektrik saatleri, barajlar, inşaat şantiyeleri ve madenler gibi alanlarda bulunan IoT cihazlarının akıllı sensörlerden toplanan bilgilerin, işlenip ilgili kişilerin cep telefonuna iletilmesini sağlıyor.

80 santimetrelik çapa sahip 8 pervane barındıran hava aracı 50 kilogram taşıma kapasitesine sahip. 4.5G teknolojisiyle saniyede 300 megabite varan veri indirme hızına ulaşabiliyor. 120 metre yükseklikte, 40 dakika boyunca havada kalabiliyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER