Teknoblog Donanım TSMC üretiminin yamalanmamış Windows sistemleri nedeniyle durduğunu doğruladı

TSMC üretiminin yamalanmamış Windows sistemleri nedeniyle durduğunu doğruladı

TSMC, geçtiğimiz hafta sonu ciddi bir problemle karşı karşıya kalmış ve şirketin fabrikalarında üretim durmuştu.

tsmcHâli hazırda Apple’ın A serisi yongalarının tek üreticisi olan TSMC, geçtiğimiz hafta sonu ciddi bir problemle karşı karşıya kalmıştı. Şirketin fabrikalarında üretimin durmasına yol açan sorunun ne olduğu aradan fazla zaman geçmeden ortaya çıktı. Ancak asıl nedenin TSMC’nin öne sürdüğü ilk sebepten biraz daha farklı olması şaşkınlık yarattı.

Yonga üreticisi, ilk etapta sorunun tam olarak tespit edilemeyen bir bilgisayar virüsünden kaynaklandığını duyurmuştu. V3 sitesinde yer alan habere göre, üretimdeki kesinti WannaCry virüsünün uzantısı olarak tanımlanabilecek bir virüsten kaynaklandı. Şirket, söz konusu virüsün üretiminin durdurulmasının ise fabrikada kritik noktalarda kullanılan ve Windows 7 ile çalışan sistemlerin yamalanmamasından kaynaklandığını belirtti.

WannaCry saldırısının etkileri ilk olarak 2017’nin mayıs ayında ortaya çıkmış ve saldırıdan 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayar etkilenmişti.

TSMC’nin sistemlerini bir yılı aşkın bir süredir güncellememiş olmamasının affedilecek bir yeri olmadığını söylemek gerekiyor. Microsoft ilk olarak saldırı öncesinde yama yayınlamış, saldırının ortaya çıkmasının ardından da acil durum yamalarını yayınlamıştı. Şirketin söz konusu yamalardan hiçbirini yüklememiş olması “şaşkınlık verici” olarak tanımlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Microsoft kurucularından Paul Allen hayatını kaybetti

TSMC kısa süre içinde sistemlerini yeniden çalıştırmayı başarsa da, üretimdeki duraksamanın şirketin çeyrek gelirinde yüzde 3’lük bir düşüşe yol açması öngörülüyor. Analistler ise bu durumun yeni iPhone sevkiyatlarını etkileyebileceğini belirtiyor.

Önceki HaberSony Xperia XZ3 3060 mAh kapasiteli pille gelecek
Sonraki HaberXiaomi Pocophone F1 sızıntısı telefonun özelliklerini gözler önüne seriyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz