Toyota’nın yeni elektrikli otomobili bZ4X 2022’de yollarda olacak

Toyota geçtiğimiz şubat ayında 2021 sona ermeden ABD’de piyasaya çıkacak üç elektrikli otomobilin tanıtılacağını duyurmuştu. Bu üçlüden ikisinin tam elektrikli, birisinin ise hibrit bir otomobil olacağı belirtilmişti. Geniş kapsamlı elektrikli otomobil vizyonunu kamuoyuyla paylaşan Toyota, Beyond Zero markası altında sunacağı bZ4X isimli SUV formatındaki otomobilini de gözler önüne çıkardı.

Toyota, 2050 itibarıyla karbon izini sıfırlamayı amaçlıyor. 2025 itibarıyla küresel ölçekte 70 farklı elektrikli otomobil satmayı planlayan şirket, 15 tane de tam elektrikli modeli kullanıcıların karşısına çıkaracak.

bZ4X şu an için konsept etiketi taşısa da, otomobilin bu etiketten kurtulması fazla zaman almayacak. Japonya ve Çin’de kısa süre içinde üretime başlamayı planlayan Toyota, bZ4X’i 2022’nin ortasıyla satışa sunmayı istiyor.

Toyota bZ4X hakkında şu an için fazla detay paylaşmış değil. Ancak otomobilin Subaru’yla birlikte geliştirildiği biliniyor. Otomobil için dört çekerli versiyon seçeneğinin sunulacağı ve Toyota’nın yeni e-TNGA yürüyen aksamının kullanıldığı da bilinenler arasında yer alıyor. Toyota, Beyond Zero serisinin dışında pikap kamyonetlerini de elektrikli hâle getirmeyi planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla en sonunda sadece araç satışlarıyla kârlılığa geçti

YouTube’dan reklamsız deneyim için yeni seçenek

Google, YouTube için daha uygun fiyatlı bir abonelik paketini test etmeye başladı. YouTube Premium Lite adını taşıyan bu yeni hizmet, kullanıcılara reklamsız izleme deneyimini...

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın