ManşetlerUlaşım

Togg Trumore platformu ve mobil uygulaması ile ilgili bilmeniz gerekenler

togg trumore

Yerli otomobil son yılların gündemde epey yer tutan konularından bir tanesi ve 2023’ün başlarıyla birlikte ilk Togg akıllı cihazının yollara çıktığını göreceğiz. Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş ve Togg çalışanları her fırsatta elektrikli otomobil üretmediklerini, kendilerinin bir akıllı cihaz ve deneyim tasarladıklarını söylüyor. 7 Aralık Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştiren bir basın toplantısında Togg, Trumore adını verdiği yeni mobilite platformunu tanıttı. Togg, akıllı cihazlarında sunacağı deneyimi Trumore markası altında topluyor. Aslına bakarsanız, belki kısa vadede bir Togg akıllı cihazına sahip olmayabilirsiniz, ancak şimdiden Togg ekosistemine Trumore mobil uygulaması aracılığıyla adım atma imkanına sahipsiniz. Bir Togg ID’sine, daha doğrusu Togg kimliğine daha en baştan sahip olarak Togg’un sunacağı deneyimlerden bir elektrikli otomobiliniz, daha doğrusu akıllı cihazınız olmasa da yararlanma imkanına sahip olacaksınız.

Aslına bakarsanız, mobil cihazlarda ve diğer tüketici elektroniği cihazlarında bu tarz ekosistemleri sıklıkla görüyoruz. İşte Togg da benzer bir ekosistemi akıllı cihazı etrafında kurgulamayı planlıyor. Togg cihazları bu ekosistemin merkezine yer alacak ve onun etrafında da Trumore çatısı altına sunulan birtakım farklı servisler olacak.

Böylelikle sadece yolculuk esnasında değil, yolculuk dışında da Togg yaşamınızda, deneyiminizde önemli bir yer tutan bir araç hâline gelecek. Togg CEO’su Karakaş, bir otomobilden daha fazlası için yola çıktıklarını belirtiyor ve buna uygun olarak bir takım çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bir taraftan akıllı otomobilin üretimi ile ilgili çalışmaları sürerken bir taraftan da onun içini dolduracak, deneyim açısından otomobili zenginleştirecek birtakım farklı kullanıcı odaklı senaryolar oluşturduklarını dile getirdi.

Togg, Truemore platformunu geliştirirken yapay zekâ, siber güvenlik, finans teknolojileri, sigorta teknolojileri, akıl enerji çözümleri, blok zinciri, oyunlaştırma ve akıllı yaşam çözümleri gibi, günümüzün popüler ve ilgi gören konu alanlarına odaklandı ve buna uygun şekilde de yirmiden fazla girişimle iş anlaşması yapıldı.

togg trumore

Üç yüz ellinin üzerinde bir kullanıcı deneyim senaryosu kümesi oluşturuldu ve bunların içerisinde de kırk yenilikçi konsept belirlendi. Bunların önceliklendirilmesi yapıldı, hangilerinin kullanıcılar için ilk etapta yararlı olacağı, hangilerinin fark yaratacağı düşünüldü, buna uygun olarak da hizmetlerin sırasıyla sunulacağı bir kullanıcı yolculuğu haritası çıkarıldı.

Karakaş, sunumu esnasında belirli iş ortaklarını da gösterdi. Sunumda bazı marka logoları açık, bazıları ise bulanıklaştırılmıştı. Bulanıklaştırılmış olanların da önümüzdeki dönemlerde duyurulacağını kaydetti.

Togg, daha önce iki farklı markayı duyurmuştu. Bunlardan bir tanesi temiz enerji teknolojileri markası Siro, diğeri ise hızlı şarj çözümleri markası Trugo‘ydu. Şimdi bu iki markanın yanına üçüncü bir marka daha getirildi, o da mobilite platformu Trumore oldu. Togg Trumore ile mobilite deneyimini yeniden tanımladığını belirtiyor. Mobilite deneyiminin A noktasından B noktasına gitmekten öteye taşıyan, yeniden tanımlayan bir dijital platform olduğunu dile getiriyor.

Togg Trumore’un; finans teknolojileri, sigorta teknolojileri, blok zinciri, nesnelerin interneti, yapay zeka gibi yeni nesil teknolojilerle kişiselleştirilmiş, kullanıcı odaklı, akıllı ve empatik deneyim geliştirdiklerini dile getiriyor. Üstelik bu ekosistem çeşitli iş birlikleriyle sürekli gelişiyor ve günümüz ihtiyaçlarına da uygun hâle geliyor.

Togg durumunun kazandıran, gezdiren, eğlendiren ve sürekli gelişen bir platform olduğunun altını çiziyor ve bu unsurları da dört farklı ayakta bir araya getirmiş. Bu ayaklardan birincisi Earn.more: Kesintisiz ödeme ödüllendirme deneyimleri sunan finans teknoloji çözümleri bu ayak altında toplanıyor. Trumore uygulamasında bir e-cüzdan ve bir dijital varlık cüzdanı var. Bu cüzdanlarda ister ödeme yöntemlerinizi, mobil ödeme veya kredi kartı bilgilerinizi, isterseniz de en NFT, blok zinciri ve bunun gibi çeşitli dijital varlıklarınızı saklayabilirsiniz. Bunların yönetimini buradan gerçekleştirebilir veya Trumore içerisinden çeşitli satın alımlarımızı buradan yapabilirsiniz.

Go.more ise kullanıcıyı gezdiren, kişiselleştirilmiş rota önerilerinde bulunan, lokasyon bazlı akıllı hizmetleri bir araya getiriyor. Örneğin etrafta bulunan şarj istasyonlarını, restoranları bizzat Trumore uygulaması içinden görebilirsiniz. Bunu yanı sıra bir yerden bir yere gitmek istiyorsanız, yol maliyetini, elektrik tüketimini, hatta karbon salınımını hesaplama konusunda Trumore platformu size fazlasıyla yardımcı oluyor.

Play.more ise kullanıcıyı eğlendiren, gündelik hayatı oyunlaştırma yoluyla daha kolay ve keyifli hale getiren akıllı yaşam hizmetlerini bünyesinde barındırıyor. Akıllı yaşam çözümleri, kullanım bazlı sigorta servisleri, akıllı sağlık uygulamaları ve araç içi ve mobil oyun uygulamaları da bu ayak altında toplanıyor.

Scale.more ise iş birlikleriyle gelişen, ekosistemle kesintisiz ve entegre kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor. Trumore, yeni iş ortakları ve buna bağlı olarak getirilecek yeni servisler ve özelliklerle zamanın ihtiyaçlarına iyi şekilde cevap veren, sürekli evlenen bir mobilite platformu olacak.

togg trumore

Togg’un Trumore uygulamasını çok yakında Apple App Store, Google Play Store ve Huawei AppGallery üzerinden indirilmeye sunulacak. Toplantı kapsamında Trumore uygulamasının sunduğu birtakım özellikler de gösterildi. Bunlardan bir tanesi dijital magnet özelliğiydi. Diyelim ki İstanbul’dan Bursa Gemlik’te bulunan Togg teknoloji kampüsüne yolculuk yapıyorsunuz. Yolculuk esnasında geçtiğiniz yerlere göre bir dijital magnet oluşturuluyor ve bunu dijital varlık cüzdanınızda saklayabilir, bu dijital magnetlerin koleksiyonunu yapabilirsiniz. İsterseniz bunları arkadaşlarınızla paylaşabilir, sosyal medyadan duyurabilir veya değiş-tokuş yapabilirsiniz.

togg trumore

Bunu yanı sıra Trumore uygulamasında bir navigasyon bölümü var. Bu bölümü Google Haritalar yerine bile kullanabilirsiniz. Bu bölüm sayesinde, bir yerden bir yere giderken farklı rota tahminlerini bizzat alıyorsunuz. Üstelik sadece kilometreyi veya varış süresini göstermekle kalmıyor, yol boyunca geçeceğiniz otoyollar ve köprülerin toplam ücretlerini ve elektrik tüketimini de navigasyon bölümünden görme imkanına sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda elektrikli araçlar için de farklı bir bölüm var. Buradan yolculuk sırasında ne kadar elektrik tüketimi gerçekleştireceğiniz görünüyor.

Bir başka örnek deneyim de tasarruf hesaplayıcısı oldu. Diyelim ki, bir Togg akıllı cihaza satın almak istiyorsunuz ve bir yıllık süre içerisinde elektrik tüketiminiz ne kadar olacak? Bunu bizzat Trumore uygulaması içerisinden görme imkanı sahipsiniz. Bununla ilgili ekranda, şarjı evde mi veya şarj istasyonlarında mı daha sık gerçekleştirdiğinizi seçebilirsiniz. Normal bir benzinli araca göre ne kadar tasarruf edebileceğiniz ekranda gösteriliyor ki, aradaki farklılıklar gerçekten etkileyici görünüyor.

Aslında Trumore mobil uygulamasıyla birlikte herkes bir Togg akıllı cihazına, yani Togg elektrikli otomobiline binmeden önce, akıllı telefonlarında Togg markalı bir ürüne sahip olacaklar ve ekosisteme bizzat en baştan adım atmış olacaklar.

Trumore uygulamasını yükledikten hemen sonra bir Togg ID oluşturmanız gerekiyor. Bunu yapmak ücretsiz. Daha sonra uygulamaya kullanıcı girişi yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. uygulamayı kullanmaya başlıyorsunuz. Keşfet bölümünde akıllı cihazı yakından tanımanızı sağlayan bir takım bilgiler, grafikler ve videolar bulunuyor. Gez bölümü ise, az önce sözünü ettiğimiz navigasyon bölümü. Burada kapsamlı, kullanışlı bir navigasyon çözümü var. Google Haritalar yerine bu navigasyon bölümünü kullanabilirsiniz. Birtakım çevre koruma odaklı bilgiler, elektrik tüketimini ve karbon salınımını ön plana çıkaran notlar da burada yer alıyor.

togg trumore

Kazan bölümü şu anda aktif değil. Çok yakında burada; dijital varlıkları ve çeşitli ödeme araştırma tutabileceğiniz bir e-cüzdan ve dijital varlık cüzdanı var. Eğlen bölümü ise Togg’un belli noktalarda sunduğu interaktif dijital sanat noktalarıyla etkileşim kurmaya izin veriyor. Dijital sanat noktalarında, oluşturduğunuz dijital avatarları hareketlendirme ve etkileyici işler ortaya koymaya imkanına sahip oluyorsunuz. Şu anda bunlardan bir tanesi İstanbul’daki Zorlu Center’da bulunuyor.

Bir de işin NFT, yani dijital sanat bağlantılı kısmı var. Etkinlikte Gürcan Karakaş’ın sunumunun öncesinde de bir oturum gerçekleştirildi ve burada da Togg için çeşitli dijital sanat eserleri tasarlayan sanatçılar sahne aldı. Togg akıllı cihazının içerisinde farklı ekranlar var ve çeşitli dijital sanat eserleriyle bu ekranlar daha etkileyici bir görünüme sahip olacak. Siz de elinizdeki NFT’leri buralarda görüntüleme imkanına sahip olacaksınız.

togg trumore

Önümüzdeki aylarda Togg akıllı cihazları yollara çıkmaya başladıkça bu platformun nereye doğru gideceğini görmeyi biz de sizin kadar heyecanla bekliyoruz.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER