ByteDance TikTok’un ABD’deki faaliyetleri için Oracle ile iş birliğine gidiyor

ABD’de politika sahnesini oldukça uzun bir süredir meşgul eden sosyal ağ TikTok, bu ülkedeki faaliyetlerini sürdürebilmek adına Oracle ile iş birliğine gidiyor. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Oracle’ın TikTok’un sahibi ByteDance tarafından ABD Hazine Bakanlığı’na sunulan teklifin bir parçası olduğu belirtildi.

Teklifte Oracle TikTok’un “güvenli teknoloji sağlayıcısı” olarak tanımlanıyor. Sosyal ağın ortaklık yapısının nasıl şekilleneceği konusunda ise bilgi vermiyor. İki şirket arasındaki anlaşmanın geçerli olması için hem ABD hem de Çin tarafından onaylanması gerekiyor.

CNBC’ye konuşan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin bu hafta teklifin “güvenli” olup olmadığını inceleyeceğini belirtti. Bu incelemede Amerikan kullanıcıların verilerini korumaya yönelik taahhütler, her kullanıcının telefonunun güvenliği ve TikTok kodunun güvenliği mercek altına alınacak.

Aynı zamanda Yabancı Yatırım Komitesi’nin başında olan Mnuchin, ulusal güvenlik tehdidi görmesi durumunda anlaşmaları veto etme imkanına sahip. Komitenin kararının bu haftanın sonu itibarıyla Beyaz Saray’a bildirilmesi planlanıyor.

Son kullanıcıyla teması bulunmayan Oracle, veri tabanını ve bulut sistemlerini büyük şirket ve organizasyonlara satıyor. Oracle’ın müşterileri arasında ABD’nin CIA, NSA, Donanma ve Hava Kuvvetleri İstihbaratı gibi önemli kurumları da bulunuyor. Oracle’ın devletle olan yakın ilişkisi ve kurucularından Larry Ellison ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın arkadaşlığı, anlaşmanın onaylanması ihtimalini kuvvetlendiriyor. CNBC’nin haberinde Oracle’ın Facebook gibi bir sosyal medya devi olmaktan ziyade reklam platformunu geliştirmek adına TikTok’un analitik verilerinden yararlanmayı istediği belirtiliyor.

Oracle ve ByteDance’in TikTok anlaşmasının detayları bilinmiyor

TikTok’un ABD macerası geçtiğimiz ay Donald Trump’ın imzaladığı başkanlık kararıyla hareketlenmişti. Söz konusu kararda TikTok’a ABD operasyonlarını bir Amerikan şirketine satması için 15 Eylül’e kadar süre verilmiş ve aksi takdirde uygulamanın ABD’de yasaklanacağı belirtilmişti. Bu karara karşı mahkemeye başvuran TikTok’un sahibi ByteDance, bir taraftan da Microsoft ve Oracle gibi önemli şirketlerle görüşmeye başlamıştı. Microsoft, TikTok için sunduğu teklifin kabul edilmediğini kısa süre önce duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Intel CEO'sundan çip sıkıntısıyla ilgili yeni bir uyarı

ByteDance ve Oracle arasındaki TikTok anlaşmasının yapısı konusunda şimdiden bir şey söylemek zor olsa da, ortada karışık bir anlaşmanın bulunduğunu anlamak çok zor değil. ByteDance’in bir yandan Trump yönetiminin güvenini kazanacak, diğer taraftan da Çin hükümetini kızdırmayacak bir seviyede bilgi paylaşımı yapması gerekiyor.

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun