Eğlence

Spotify ücretli podcast abonelik hizmetinin işaretini verdi

spotify abone sayısı

Spotify, aylık ücret karşılığında orijinal şovlara veya özel bölümlere erişim imkanı sunacak abonelik tabanlı bir podcast hizmeti başlatmakla ilgileniyor. Bu müstakbel hizmet, Variety’nin İstihbarat Platformu başkanı Andrew Wallenstein tarafından bildirilen, Spotify uygulaması aracılığıyla gönderilen bir ankette tanımlandı.

Anket, fiyatları ayda 3 ile 8 Amerikan doları arasında değişen en az dört olası abonelik tabanlı podcast planını detaylandırıyor. En ucuz plan plan, “özel röportajlara ve bölümlere erişimi” içeriyor, ancak yine de reklamları barındırıyor. En pahalı plan ise, “yüksek kaliteli orijinal içeriğe” erişimi, bazı bölümlere erken erişimi ve platforma eklenen reklamları kaldırmayı içeriyor. Bu planların hiçbiri Spotify?ın premium müzik aboneliğine erişim imkanı sunmuyor.

Spotify adına açıklama yapan bir temsilci, anketin somut ürün planlarının bir işareti olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtti. “Spotify’da, kullanıcı deneyimimizi iyileştirmek için rutin olarak bir dizi anket yapıyoruz. Bunlardan bazıları daha geniş kullanıcı deneyimimize giden yolu açarken, diğerleri yalnızca önemli öğrenimler olarak hizmet ediyor.” dedi. “Şu anda gelecek planları hakkında paylaşacak başka bir haberimiz yok.”

Bu açıklama, Spotify’ın işaret edilen hizmetlerinden herhangi birinin kullanıma sunulmasıyla ilgili hiçbir garanti olmadığı anlamına geliyor. Genellikle şirketler müşterilerine yönelik olarak potansiyel yeni ürünler hakkında araştırma yapar ve sonuçlara göre planlarını şekillendirebilir. Ancak Spotify’ın kullanıcılarıyla anket yapması, burada açıklanan formlardan herhangi birini almak zorunda olmasa bile, muhtemelen bir tür abonelik podcast planı başlatmayı düşündüğü anlamına geliyor.

Spotify, son iki yıldır podcast yayıncılığına büyük yatırım yapıyor. Şirket Gimlet, Parcast ve The Ringer dahil olmak üzere birkaç büyük podcast üreticisini satın aldı. Ayrıca Michelle Obama, Kim Kardashian West ve Joe Rogan ile özel podcast anlaşmaları imzaladı. Ve uygulamasında podcast’leri giderek daha fazla öne çıkardı. Podcast’ler, Spotify için kazançlı bir fırsat sunar, çünkü bunları yayınlamak için lisans ücreti ve telif ücreti ödemek zorunda değil. Ancak yine de aboneliklerden ve etraflarında oynatılan reklamlardan para kazanabilir.

En sonunda Spotify, podcast yayınlamaya yönelik olarak yaptığı yatırımdan para kazanmak isteyecektir. Ve bunun nasıl olacağına erken bir bakış atmış olabiliriz. Spotify’ın başarılı olup olamayacağı ise başka bir soru olarak karşımızda duruyor. Podcast hizmeti Luminary, yurt dışında abonelik tabanlı podcast hizmeti sunmak için çarpıcı bir yetenek listesi ile anlaşmalar imzaladı. Ancak bu süreçte podcast endüstrisini hayal kırıklığına uğrattı ve dinleyicilerin servise kaydolması için çok mücadele etti.

İLGİLİ HABERLER