SpaceX Swarm Technologies uydu şirketini satın alıyor

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, küçük uydularla veri sağlayıcılığı yapan Swarm Technologies isimli şirketi satın alıyor. 30 çalışanı bulunan Swarm’ın 120 küçük uydudan oluşan bir ağı bulunuyor. Tarafların geçtiğimiz ay itibarıyla anlaşmaya vardığı belirtildi. Normalde kendi roketlerini ve uydu donanımlarını üreten ya da kiralama yoluna giden SpaceX için bunun sıra dışı bir hamle olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Taraflar arasındaki anlaşma, Swarm’ın 6 Ağustos’ta ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) yaptığı başvuruyla ortaya çıktı. Şirket söz konusu başvuruda kendisine ait uydu ve anten lisanslarının SpaceX’e devrini talep etti. Başvuruya göre, iki şirket arasındaki anlaşma 16 Temmuz’da imzalandı.

Swarm’ın FCC başvurusunda satın almayla birlikte iki şirketin yenilikçi uydu hizmetleri sunma kapasitelerinin artacağı belirtildi. SpaceX’in Swarm’ın fikri mülkiyetinden ve uzmanlığından yararlanacağı ve Swarm ekibinin SpaceX’e katılacağı da ifade edildi.

SpaceX ve Swarm konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil. Ancak Swarm’ı satın alarak beklenmeyen bir manevra gerçekleştiren SpaceX’in kârlılık yolculuğunu sürdürme konusunda kararlı olduğu görülüyor.

Eğitim için tablet önerileri – Video

MediaMarkt için hazırladığımız tablet önerileri videosunda, farklı ekran büyüklüklerine ve teknik özelliklere sahip olan, fiyatları da modelden modele değişiklik gösteren çeşitli tablet önerileri sıralıyoruz.

iOS 15 ve iPadOS 15’in çıkış tarihi belli oldu

Apple, iOS 15 ve iPadOS 15'in kullanıcılarla buluşacağı tarihi açıkladı. Şirketin WWDC 2021'de duyurusunu yaptığı yeni yazılım sistemi güncellemeleri 20 Eylül itibarıyla dağıtıma çıkacak. Hem...