SpaceX Starship’in ilk tam statik ateşleme testini gerçekleştirdi

SpaceX Starship için ilk tam statik ateşleme testini gerçekleştirdi. Bu testin sonuçları, Starship’in önümüzdeki ay yörünge test uçuşu yapmasının mümkün olduğunun sinyalini veriyor.

SpaceX bu testte 33 Raptor motorunu aynı anda çalıştırmayı hedefliyordu. Şirketin CEO’su Elon Musk 31 motorun aynı anda çalıştığını; ancak iki motorun çalışamadığını belirtti. Çalışan 31 motorun tam kapasitede işlediğinin altını çizen Musk, bunun yörüngeye ulaşmak için yeterli olacağını dile getirdi.

SpaceX’in geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirdiği statik ateşleme testi başarıyla tamamlanmıştı. Ancak şirket bu testte sadece 14 adet Raptor motorunu ateşlemişti. Daha fazla motoru çalıştırmak zorunda olan SpaceX’in, Starship’le astronotları Ay’a götürüp getirmeden önce birkaç başarılı test uçuşu yapması da gerekiyor.

SpaceX Starship’in insan taşıması için yüzlerce test uçuşu gerçekleştirmesi gerekiyor

ABD Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) Ticari Uzay Taşımacılığı konferansında konuşan SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell, Starship’in insan taşımadan önce yüzlerce test uçuşu gerçekleştirmesi gerektiğini belirtmişti. SpaceX Starship’in ilk test uçuşunun gerçekten bir test uçuşu olacağını hatırlatan Shotwell, asıl amacın fırlatma rampasını patlatmamak olduğunu dile getirmişti.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun