SpaceX’in Falcon 9 roketi Atlas Okyanusu’na inişinde hayatta kalmayı başardı

spacex falcon 9SpaceX Falcon 9, 2018’deki ikinci kalkışını ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden gerçekleştirmişti. SpaceX, söz konusu seferin ardından Falcon 9’un yere dikey olarak indirilmeyeceğini daha önce açıklamıştı. Falcon 9 planlandığı gibi Atlas Okyanusu’na düşürülse de, ilginç bir şekilde hayatta kalmayı başardı. SpaceX CEO’su Elon Musk, tek parça kalan ve okyanus üzerinde yüzen roketi bir şekilde yeniden karaya çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

Falcon 9, son görevinde Lüksemburg’a ait ağır bir uyduyu yüksek yörüngeye taşımıştı. SpaceX, bu tarz görevlerin ardından genellikle roketini suyun üzerine kurduğu yüzen bir platforma dik indirmeyi tercih etse de, bu görevde böyle bir girişiminin olmayacağını duyurmuştu.

Şirketin roketin eski bir Falcon 9 versiyonu olması ve daha önce de yere dik olarak indirilmesi nedeniyle böyle bir karar almış olabileceği belirtilmişti. SpaceX, Florida’da bulunan yüzen platformunu önümüzdeki hafta uzaya göndereceği Falcon Heavy roketini indirmek için kullanmayı planlıyor. Bu planın da Falcon 9 ile ilgili kararda etkili olduğu düşünülüyor.

SpaceX Falcon 9 roketini karaya nasıl çıkaracak?

Falcon 9, iniş yapacağı bir platform olmamasına rağmen, dikey iniş için tüm gereksinimleri yerine getirmeyi başardı. İniş sırasında motorlarını üç defa çalıştıran roket, Dünya’nın yüzeyine yumuşak biçimde yaklaştı. Elon Musk, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada roketin yüksek güçlü bir iniş tekniğini denediğini belirtti. Musk, iniş sırasında rokete zarar vermeyi istemediklerinin de altını çizdi. SpaceX’in roketi hayatta tutmayı istediği açık biçimde anlaşılsa da, roketin yeniden nasıl karaya çıkarılacağı henüz bilinmiyor. SpaceX Falcon 9 roketinin tuzlu sudan olumsuz etkilendiği de biliniyor. Uzun süre tuzlu suya maruz kalmanın Falcon 9’da nasıl bir etkiye yol açacağı merak ediliyor.

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın