Sony Xperia 8 Lite tanıtıldı: 6 inç ekran, çift arka kamera

Küresel akıllı telefon pazarı büyük ölçüde tekdüze bir şekilde işliyor. Bir şirket en güncel özelliklere sahip bir telefon tanıtıyor, piyasaya sürüyor, insanlar bu cihazları alıyor ve şirket sıradaki cihazları üzerinde çalışıyor. Ancak bazı ülkelerde pazar kendi dinamikleri çerçevesinde işliyor. Japonya da bu pazarlar arasında yer alıyor. Sony ana vatanı olan Japonya için Xperia 8 Lite adını taşıyan yeni bir telefon çıkardı. 2019’un şubat ayında tanıtılan Xperia 10 ile aynı kasaya ve ana teknik özelliklere sahip telefon, ana kamera kurulumuyla Xperia 10’dan ayrılıyor.

Xperia 8 Lite’ın kalbinde üç yılı aşkın bir süre önce tanıtılan Qualcomm Snapdragon 630 işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. 6 inç büyüklüğündeki LCD ekran 21:9 görüntü oranına ve Full HD+ çözünürlüğe sahip. Arka kamera sisteminin yerleştirildiği kapsül şeklindeki modül de Xperia 10’dan Xperia 8 Lite’a değişmeden geliyor.

Xperia 8 Lite ve Xperia 10’un ayrıldığı nokta olarak kamera sisteminin teknik özellikleri öne çıkıyor. 12 megapiksel çözünürlüklü ana kameraya 8 megapiksel çözünürlüklü kamera eşlik ediyor. Xperia 10’da ise 13 megapiksel ana kamera ve 5 megapiksel derinlik sensörü bulunuyor.

Xperia 8 Lite’ta ikinci kameranın tam olarak nasıl bir görev üstleneceği konusunda henüz bilgi verilmiş değil. Tanıtım materyallerinde Xperia 8 Lite’ın çekilen kişi veya nesneyi ön plana çıkaran mükemmel kareler yakalayabileceği belirtiliyor. Bu da 8 megapiksel kameranın gelişmiş bir derinlik sensörü işlevi görebileceğini düşündürüyor.

sony xperia 8 lite

Telefonun önünde ise 8 megapiksel bir kamera yer alıyor. 3.5 mm. kulaklık jakı da barındıran telefonda 2870 mAh kapasiteli pil, USB-C girişiyle şarj ediliyor. Akıllı telefonun kutusundan Android Pie işletim sistemiyle çıkacağını belirtmekte de fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Watch Series 8 için kanda şeker düzeyi ölçümü işareti

Sony Xperia 8 Lite, Japonya’da 29 bin 800 yen (2 bin 64 TL) karşılığında satılacak. Telefon 1 Eylül itibarıyla raflardaki yerini alacak.

Anker’den MagSafe uyumlu yeni MagGo serisi ve ilk üyeleri

MagSafe Battery Pack, MagSafe Cüzdan Kılıf veya MagSafe Duo Şarj Cihazı gibi birkaç Apple sertifikalı MagSafe aksesuarından farklı alternatif arayanlar için Anker gibi üçüncü...

Facebook yeniden genç kullanıcılara odaklanacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketi içindeki ekipleri genç yetişkinlere hizmet etmeyi esas ilerleme noktası olarak belirlemeye yönlendirdiğini söyledi. Pazartesi günü öğleden sonra yatırımcılarla yapılan...

SharePlay özelliğini getiren iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 yayınlandı

Apple bu akşam iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 güncellemelerinin dağıtımına başladı. Bu yeni sürümle gelen en büyük yenilik SharePlay oluyor. SharePlay, başlangıçta iOS 15'te sunulması...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun