Sony PlayStation oyunlarına reklam yerleştirmeyi planlıyor

google news abone ol

Sony ücretsiz PlayStation oyunlarına reklam getirmeye hazırlanıyor. The Insider’ın haberine göre, oyunlarda gösterilecek bu reklamlarla oyun geliştiricilerine ekstra gelir sağlamak ve onları yeni ücretsiz oyunlar geliştirmek için teşvik etmek bulunuyor.

Oyun içi reklamların bu yılın sonu itibarıyla yayına girmesi planlanıyor. Bu reklamların oyun içinde arka planlara yerleştirileceği ve göze pek batmayacağı söyleniyor. Oyuncuların reklam izledikleri takdirde ödül kazanabileceği belirtilirken, reklamların özel bir pazar yerinde satılabileceği ifade edildi.

Sony’nin bu reklamlardan komisyon alıp almayacağı belirsizliğini koruyor. Şirketin kullanıcı verileri için geliştirici ve yayıncılardan para almayı değerlendirdiği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Sony’den henüz bu konu hakkında bir açıklama gelmiş değil.

Sony’nin oyun konsolu pazarındaki en büyük rakibi Microsoft’un da ücretsiz Xbox oyunları için benzer bir stratejiyi değerlendirdiği söyleniyor. Xbox reklamlarının da bu yıl itibarıyla yayına gireceği ve şirketin bu reklamlardan komisyon almayacağı belirtiliyor.

Sony PlayStation oyunlarına reklam yerleştirmeyi planlasa da, reklam verenlerin bu programa katılmaya ikna edilmesi gerektiği söyleniyor. Yetişkinlere yönelik veya şiddet barındıran içeriklerde reklam gösterimi konusunda bir kaygı yaşanabileceği belirtilirken, bu reklamları gören oyuncuların daha sonraki hareketlerinin takibinin de zor olacağına dikkat çekiliyor. The Insider, Microsoft’un da reklamların oyuncuları rahatsız etmesinden endişe duyduğunun altını çiziyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR