Teknoloji

Sony robot köpeği Aibo için koruyucu aile programı başlattı

sony aibo

Sony Aibo isimli robot köpeği için “Aibo Koruyucu Aile” adını taşıyan yeni bir program başlattı. Bu program, temel planlarını iptal eden Aibo sahiplerinin robot köpeklerini bağışlamasını mümkün kılıyor. Şirket bu program kapsamında Aibo’ları ihtiyaçlar doğrultusunda yenileyecek ve tıbbi tesislere, bakım evlerine ve diğer kuruluşlara bağışlayacak.

Böylelikle Aibo’yu daha “sürdürülebilir” hâle getirmeyi hedefleyen şirket, robot köpeklere ikinci bir ev vererek ihtiyaç duyanlara duygusal destek sağlamasını mümkün kılıyor.

Bahsi geçen Aibo’ların 2019 çıkışlı ERS-1000 numaralı model olduğunu belirtmekte fayda var. Bu model, 1990’ların sonunda çıkan eğlence odaklı robot köpeklerin “yeniden üretilmiş” bir versiyonu olarak tanımlanıyor. Projenin tam anlamıyla bir “hayır işi” olmadığını da söylemek gerekiyor. Sony “koruyucu ailelerden” hizmet için ücret alacak. Bağışlanan bazı Aibo’lar ise diğer Aibo’lar için bir “parça bağışçısı” işlevi görecek.

Sony Aibo sahibini kapıda karşılayabiliyor

Sony Aibo arka ayakları üzerinde durabiliyor ve sahibini kapıda karşılayabiliyor. Tıpkı gerçek bir köpek gibi zamanla olgunlaşacak şekilde tasarlanan Aibo’nun web tabanlı arayüzü ile köpek hareketlerini özelleştirmek mümkün oluyor. Robot köpek sensörleri sayesinde sese ve dokunuşa karşılık verebiliyor. Belli insanları tanıyabilen robot, bu yönüyle duygusal destek için de kullanılabiliyor. Bu da Aibo’yu hayvanlara izin verilmeyen tesisler için bir tür muadile dönüştürüyor. Sony’nin yeni programı, elektronik atığın azaltılması açısından da önem taşıyor.

İLGİLİ HABERLER