5G destekli Snapdragon 750G ile daha fazla hız, daha iyi yapay zekâ

Qualcomm, en yeni 7 serisi Snapdragon işlemcisi Snapdragon 750G’yi duyurdu. Bu yeni işlemci Snapdragon 730G‘ye kıyasla hem mmWave hem de 6GHz altı 5G desteğini barındıran entegre X52 5G modeme, bunun yanında gelişmiş CPU ve grafik performansına sahip.

Yeni yonga, 730G’nin etkili bir şekilde modernize edilmiş bir sürümü niteliğini taşıyor. Qualcomm’un yüzde 10’a kadar daha iyi grafik işleme performansı (730G’nin Adreno 618 GPU’suna kıyasla) sunduğunu söylediği yeni bir Adreno 619 GPU ve 730G’deki Kryo 470’e göre yüzde 20 oranında yüksek bir performans sunan bir Kryo 570 CPU bulunuyor.

Snapdragon 750G ayrıca, Qualcomm’un daha yüksek performansından ve daha yeni yongalarından elde edilen diğer iyileştirmeleri de içeriyor. Buna örnek olarak, Qualcomm’un yapay zeka (AI) tabanlı kamera işlevi veya sesli çeviri gibi işler için yarar sağlayan yapay zeka performansında yüzde 20 artış sunduğunu söylediği, şirketin beşinci nesil yapay zeka motoru gösterilebilir. Güncellenen AI motoru, Qualcomm’un AI tabanlı yankı iptalini ve arka plan gürültüsü bastırmayı desteklemesine de olanak tanıyor. Ayrıca Qualcomm’un “seçkin” Snapdragon Elite Gaming özellikleri olarak tanımladığı, oyunlara daha iyi renk ve ayrıntılar eklemek için kullanılan, şirketin Game Color Plus modu gibi özellikler de yenilikler arasında bulunuyor.

snapdragon 750g

Yeni 750G’nin, Qualcomm’un aylardır çeşitli telefonlarla sunduğu daha güçlü (ve muhtemelen daha pahalı) 765 / 765G / 768G modellerinin yerini alması amaçlanmıyor. Bununla birlikte, şirketin önümüzdeki aylarda en iyi 7 serisi yongası için yeni güncellemeleri duyurması muhtemel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus 9 RT'nin piyasaya çıkış tarihi belli oldu

Ancak 730G’yi 5G çeşidiyle değiştiren 750G ile birlikte Qualcomm, iş ortakları için daha fazla 5G destekli yonga set seçeneği sunacak. Bunun yanı sıra müşteriler için daha düşük fiyat noktasında daha fazla üst sınıf özellikler sunulmasına da yardımcı olacak.

Qualcomm, Snapdragon 750G’yi baz alan ilk cihazların 2020’nin sonunda piyasaya çıkacağını söylüyor. Xiaomi ise daha şimdiden yeni yonga seti kullanan bir cihazı gelecekte çıkaracağına dair planlarını açıkladı.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun