Ana Sayfa Bu Haberlere Dikkat Snapchat filtreleri için özel mağaza oluşturdu

Snapchat filtreleri için özel mağaza oluşturdu

snapchat-filtreleri-131115

Snapchat, geçtiğimiz eylül ayında “Lenses” adını taşıyan özel filtrelerini yayınlamış ve kullanıcılara fotoğraflarını ilginç animasyon ve çizgilerle süsleme imkanını sağlamıştı. Kullanıcılara yedi seçenek arasında seçim yapma fırsatı sağlayan Lenses, her gün bu filtrelerin en eskisini bir yenisiyle değiştiriyor. Söz konusu filtrelerin kuşkusuz en popüleri ise “gökkuşağı kusma” efekti veren filtre. “Lenses” Snapchat’in kullanıcılarına ücretli tekrar oynatma özelliğini sunduğu günle aynı zamanda faaliyete geçmişti. Kullanıcılarına her gün bir adet tekrar oynatma hakkını ücretsiz olarak armağan eden Snapchat, “Lenses” için de ayrı bir iş planı oluşturmuşa benziyor. Özel bir filtre mağazası oluşturan Snapchat, kullanıcılarına bu mağaza üzerinden 0.99 dolar karşılığında satın alabilecekleri ve sürekli faydalanabilecekleri filtreler sunacak.

Lens mağazasına Snapchat’in ücretsiz filtreleriyle aynı yerden ulaşılıyor. Filtreleri görüntülemek için, Snapchat selfie modundayken parmağınızı yüzünüzün üstünde basılı tutmak gerekiyor. Kullanıcıların mağaza üzerinden satın aldığı filtreler, ücretli ve ücretsiz filtrelerin arasında gösterilecek. Şirket kullanıcılarına her gün yedi ücretsiz filtre sunmaya devam edecek. Snapchat’in Lens mağazasına şu an için ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Brezilya, Suudi Arabistan ve bazı Avrupa ülkelerinde erişilebiliyor. Türkiye’den henüz Snapchat’in lens mağazasına ulaşmak mümkün olmasa da, şirket mağazaya erişilebilen ülke sayısını kısa sürede artırma sözü verdi.

Snapchat filtreleri, iki ay içinde popülaritelerini kanıtlamayı başardı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, her gün filtrelerin kullanıldığı 10 milyon snap gönderiliyor. Bu rakam, Snapchat’in konuma dayalı olarak sunduğu filtrelerin günlük 1 milyon seviyesinde olan kullanım rakamının bir hayli üstünde yer alıyor. Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısının 100 milyon olması ise şirketin önünde filtreleri ve coğrafi filtreleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için büyük bir fırsat olduğunu gösteriyor.

Filtreler ve tekrar oynatma özelliği, Snapchat’in uygulama içi satın alma özelliğini ikincil bir iş modeline ve önemli bir gelir kaynağına dönüştürmeyi istediğini de ortaya koyuyor. Reklamlar halen Snapchat’in öncelikli gelir kaynağı olmaya devam ederken, şirket markalara filtrelere sponsor olma imkanını da sağlayacak. Snapchat filtreleri, şirketin uygulama içi satın alma konusuna ne kadar incelikli yaklaştığını da bir kez daha ortaya koyuyor. Ana özelliklerini ücretsiz olarak sunan servis, ekstralar için kullanıcılardan para istiyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14,344BeğenenlerBeğen
11,813TakipçilerTakip Et
4,841TakipçilerTakip Et
38,532AboneAbone Ol

İNCELEMELER