Snap Camera Snapchat filtrelerini masaüstüne taşıyor

2018’in üçüncü çeyreğini kendi gelir rekoruyla tamamlayan Snap, yeni bir uygulamanın duyurusunu yaptı. Snap Camera adını taşıyan uygulama, Snapchat’in Lens adıyla da bilinen popüler filtrelerini bilgisayarlara getiriyor. Uygulamayı kullanmak için bir Snapchat hesabına sahip olmak da gerekmiyor. Snap, bu hamlenin Lens ekosistemini mobil cihazların ötesine taşıma hedefi çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Snap Camera’nın işleyiş dinamiği oldukça basit. Kullanıcılar uygulamayı Mac veya Windows işletim sistemli cihazlarına indirdikten sonra uygulama cihaza bağlı kamerayla eşleştirme yapıyor. Bu eşleştirmenin ardından kullanıcılar Google Hangouts ve Skype gibi uygulamalarda yaptıkları görüntülü sohbetlerde kendi görüntülerinin üzerine filtreler ekleyebiliyor. Bunun için Snap Camera’nın ana kamera çıkışı olarak seçilmesi gerekiyor. Snap Camera ile video kaydedip YouTube‘a yüklemek de mümkün oluyor.

Snap Camera Snapchat filtrelerini masaüstüne taşıyorSnap’in amiral gemisi konumuda olan Snapchat için işler şirketin halka arza edildiği 2017’den bu yana pek yolunda gitmiyor. Uygulamanın günlük kullanıcı sayısındaki düşüş durmasa da, Snap bir şekilde para kazanmayı başarabildiğini üçüncü çeyrek sonuçlarıyla göstermişti. Farklı gelir kaynaklarını açık tutma düşüncesi, Snap Camera’yı kullanmak için Snapchat hesabı zorunluluğu olmaması konusunda etkili olmuşa benziyor. Engadget sitesine konuşan Snap’in Kamera Platformu’ndan sorumlu başkan yardımcısı Eitan Pilipski, yeni bir kullanıcı grubunun Snapchat filtrelerine erişimini mümkün olduğunca kolay tutmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Snap Camera için Snapchat hesabı gerekmezken, kullanıcılara yeni uygulamaya bağlı çeşitli başka deneyimler yaşama imkanı da veriliyor. Bu doğrultuda Twitch ile işbirliği yapan Snap, yeni kamera uygulamasının özelliklerini Twitch’e yerleştiriyor. Böylelikle Twitch yayınlarında yayıncıların Snapchat filtrelerinden yararlanması mümkün hâle geliyor. Twitch yayıncılarının kullandığı filtreler, ekranda belirtilen Snapcode’un yardımıyla mobil cihazlarda izleyiciler tarafından da kullanılabilecek.

Snap Camera Snapchat filtrelerini masaüstüne taşıyorSnap Camera Snap’in geleceği için büyük önem taşıyor

Snap filtre hazırlama imkanını herkese veren Lens Studio’yu 2017’de kurmuştu. Şu ana kadar Lens Studio ile hazırlanan artırılmış gerçeklik filtrelerinin sayısı 250 bini aşarken, bu filtreler Snapchat üzerinde 15 milyarı aşan bir görüntüleme sayısına ulaştı. Söz konusu rakamlar, Snap Camera için Snap’e gerekli motivasyonu vermiş gibi görünüyor. Snap Camera’nın başarısı, Snapchat’e olan bağımlılığını azaltmaya çalışan Snap için büyük önem taşıyor. Uygulamanın beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı ise zamanla anlaşılacak.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun