En son iOS 15 beta sürümünde Safari kullanıcılarını memnun edecek bir yenilik var

google news abone ol

Apple, Safari’nin tasarımını en son iOS 15 beta sürümlerinde güncelledi. Son tasarımda kullanıcılara adres çubuğunu ekranın üstüne veya altına yerleştirme seçeneği veriliyor. Böylelikle kullanıcılar adres çubuğunu daha önce alıştıkları biçimde kullanabiliyor. Safari’nin yeni tasarımı, özellikle iPhone’larda, ilk duyurulduğundan beri tartışılan bir konu oldu. Görünüşe göre Apple, beta dönemi boyunca devam eden güncellemelerle yenilikleri birer birer eski hâline alma imkanını sunuyor.

MacStories sitesi kurucusu ve podcast yayıncısı Federico Viticci, değişiklikleri gösteren yeni tasarımın ekran görüntülerini Twitter hesabından yayınladı. Kullanıcı adres çubuğunun altta olmasını seçerse; geri ve ileri düğmeleri, bir paylaşım düğmesi ve sekme düğmesi dahil olmak üzere bir dizi denetimin üzerinde görünüyor. Halbuki önceki beta sürümlerinde, bu düğmeler adres çubuğuyla birlikteydi. Kullanıcı, adres çubuğunun üstte olması seçeneğini seçerse Safari, iOS 14’tekine benzer biçimde görünecek.

Apple, ilk beta sürümünde dağıtıma çıktığından beri Safari’nin yeni tasarımında ince ayarlamalar yapıyor ve değiştiriyor. Güncellemeler nispeten dar kapsamlıydı; adres çubuğuna düğmeler eklendi ve Apple, bir URL veya arama terimi yazarken adres çubuğuna daha kolay erişilmesini sağladı. Bununla birlikte bu güncellemeler, bir web sayfasının içeriğinin üzerinde gösterilen herhangi bir yüzen öğe içermeyen daha geleneksel bir tasarıma dönüş çağrısı yapanları tatmin etmedi.

Adres çubuğunun bulunduğu yeri değiştirme seçeneği, hem alttaki yeni yerini beğenenleri hem de üst kısma geri dönüşü arzu edenleri memnun edecektir. Web sayfalarının üst veya alt kısımlarına denk gelme olasılığı ile uğraşmak zorunda kalacak olan web tasarımcıları için işleri zorlaştırabilir, ancak kullanıcılar için güzel bir seçenektir.

Viticci’nin belirttiğine göre, Safari’nin iPad sürümünde bu güncellemeyle herhangi bir değişiklik olmadı. Ancak Apple, iPadOS 15 beta 4 sürümünde kullanıcılara aşağı yukarı geleneksel bir tasarıma geri dönmelerine izin veren bir seçenek sunmuştu.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR