Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 780G’nin tanıtımı yakın

Qualcomm, Snapdragon 780G adını taşıyan yeni işlemcisini tanıtmaya hazırlanıyor. Bu işlemcinin şirketin amiral gemisi Snapdragon 888‘in hemen altında konumlandırılması bekleniyor. Farklı üreticilerin bu işlemcileri kullanacağı belirtilirken, bu grubun öncülüğünü Xiaomi yapacağı söyleniyor.

Qualcomm’un 2021 model üst sınıf işlemci portföyünde bir boşluk söz konusu. Bu boşluğu Snapdragon 780G dolduracağa benziyor. Qualcomm, işlemcinin duyurusu için hazırladığı basın açıklamasını yayınladıktan kısa bir süre sonra geri çekse de; WinFuture sitesindeki sızıntı da Snapdragon 780G’nin varlığını gösteriyor.

5G bağlantısı konusunda Snapdragon 780G, daha “üst sınıf” amiral gemilerinin arkasında kalacak gibi görünüyor. İşlemcide hem Sub-6 GHz hem de mmWave standartlarını destekleyen X53 5G modem bulunuyor.

Snapdragon 780G’nin de, tıpkı Snapdragon 888 gibi, 5 nm çip tasarımına sahip olduğu belirtiliyor. Sekiz çekirdekten ikisinin 2.4 GHz Cortex-A78, altı tanesinin ise 1.8 GHz Cortex-A55 olduğu görülüyor. AI motorunun ise altıncı nesil Hexagon 770 olacağı konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Xiaomi Mi Mix 4 için yeni arayüz iddiası

Qualcomm Snapdragon 780G, Adreno 642 GPU ile gelecek. Bu grafik işlemci birimi HDR10 desteğini de beraberinde getiriyor. Üçlü görüntü sinyali işleme özelliği ise üç kamerayı eş zamanlı olarak kullanmayı mümkün kılıyor.

Xiaomi Avrupa’da Samsung’u geçme başarısını gösterdi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, sağlam bir büyüme kaydetmeye devam ediyor. Strategy Analytics'in en son rakamlarına göre şirket, 2021'in ikinci çeyreğinde dünyanın iki numaralı...

Twitter Apple ve Google ile giriş desteğini sunmaya başladı

Twitter, Apple ve Google hesaplarıyla platforma erişimi mümkün kılan üçüncü taraf giriş ve kayıt desteğinin duyurusunu yaptı. Mikro blog servisi, aynı e-posta hesaplarının kullanılması...

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...