OnePlus Dash markası yüzünden Bragi tarafından dava edildi

Kırmızı renkli şarj kablosu, OnePlus telefonların ayırt edici özellikleri arasında bulunuyor. Bu kırmızı renkli kablolar, şirketin Dash Charge adını taşıyan tescilli şarj teknolojisini sağlayan bir adaptöre eşlik ediyor. Ancak OnePlus Dash markasının kullanımı konusunda bir süredir sıkıntı yaşıyor. Önümüzdeki dönemde bu sıkıntılar biraz daha artacağa benziyor.

OnePlus geçtiğimiz ilkbaharda Dash markasının ticari haklarını almak için başvuruda bulunmuş, ancak Avrupa Birliği bu başvuruyu Amazon ve Bragi tarafından gelen itirazlar üzerine reddetmişti. Amazon kolay sipariş vermeyi sağlayan özel butonları için Dash adını kullanırken, Bragi de Dash ve Dash Pro adıyla kablosuz kulaklık sunuyor. Hem Amazon hem de Bragi, OnePlus’ın hızlı şarj teknolojisinin kendi müşterilerinde kafa karışıklığı yaratabileceğini iddia etmişti.

Bragi, Dash markasının peşini bırakmama konusunda kararlı görünüyor. OnePlus’ı hem Avrupa Birliği’ne hem de ABD’ye şikayet eden şirket, OnePlus’ın Dash Charge markasını bırakması için mahkemenin kapısını çaldı.

OnePlus bu konuda yaşanabilecek gerilimlerden uzak durmak istediğini daha önce göstermişti. Şirket en son akıllı telefonu OnePlus 6’nın tanıtımında Dash Charge markasından bahsetmeyen şirket, telefonun “hızlı şarj” özelliğine sahip olduğunu söylemekle yetinmişti. OnePlus’ın bazı ürün sayfalarında hâlâ Dash Charge markası görülüyor. Bragi bu durumdan da rahatsız olmuşa benziyor.

OnePlus Dash Charge markasının yerleşmesi için büyük bir pazarlama yatırımı yapmıştı. Ticari marka haklarının alınamamasının ve bu markanın kullanımının bırakılmasının OnePlus adına sıkıntılı bir durum olduğu söylenebilir.

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...

Microsoft hesapları şimdi tamamen şifresiz kullanılabiliyor

Microsoft parolasız bir geleceğe kapı açmak amacıyla bundan böyle Microsoft hesaplarından parolaları kaldırmanıza izin veriyor. Yazılım devi çarşamba gününden itibaren kullanıcıların parola yerine Microsoft...

Xiaomi 11T Pro, 11T ve 11 Lite 5G NE tanıtıldı

Xiaomi bir süredir beklenen yeni akıllı telefonları 11T ve 11T Pro'yu tanıttı. Şirketin tescilli 120W HyperCharge hızlı teknolojisiyle gelen Xiaomi 11T Pro, ikili arasında...